Француска
ДЕЦЕНТРАЛИЗОВАНA САРАДЊA СА ФРАНЦУСКОМ У 2019. ГОДИНИ
Сарадња са Школом за професорат и образовање из Бордоа (ЕСПЕ) – Практична стажирања мастер студената ЕСПЕ у гимназији „Светозар Марковић“ у Нишу која су се састојала у десетодневном боравку и раду 3 мастер студента са ученицима билингвалне наставе на француском језику. Више детаља у овом чланку.
Посета представника Савета департмана Жиронде, представника њихове ватрогасне бригаде и школе Шан Делме из места Пелгри у периоду 14-18. јануар представља другу активност пројекта децентрализоване сарадње који је подржан од стране француског Министарства за спољне послове, а који за циљ има јачање добровољног ватрогаства у Нишу и региону. Пројекат се састоји од размене професионалаца у циљу усавршавања програма обуке за ученике. Више детаља о посети која је укључивала донацију у облику ватрогасне опреме у вредности од 2.000 евра за Правно-пословну школу у Нишу можете наћи у следећим извештајима: извештај 1 и извештај 2.
Савет департмана Жиронде је је донирао књиге и уџбенике у вредности од 1.000 евра Специјалној школи „Бубањ“ у циљу унапређења наставе и знања француског језика у тој установи. Ова донација представља само увод у ширу сарадњу која се жели успоставити са овом школом у циљу размене знања и искустава у подршци и ефикасном укључивању деце у заједницу и њихов самостални живот у истој.
Трогодишњи пројекат децентрализоване сарадње између града Арла, Савета департмана Жиронде и Града Ниша који подржава француско Министарство за Европу и спољне послове на тему управљања и унапређења градитељског и природног наслеђа Ниша путем преноса знања и добре арлежанске и жирондинске праксе завршен је ове године. У оквиру студијске посете жирондинског стручњака, Ромена Бертрана, заменика директора Туристичке огранизације Жиронде, одржане су две радионице – 1) Развој винске руте Ниша и регионa и 2) Вредновање Тврђаве и околине Ниша путем приватног становања. Задња активност пројекта била је евалуациона посета која је, осим провере постизања планираних циљева пројекта, била посвећена сагледавању нивоа разумевање алата за планирање и посредовање развијених током пројекта, што је показано током састанка са службама Града Ниша током којег су представљени резултати пројекта и препоруке за јачање Секретаријата за културу и информисање Градске управе у улози координатора будуће баштинске политике Града Ниша.
- Град Ниш прихватио је учешће у пројекту „TOMORROW“ који се реализује у оквиру партнерства које предводи асоцијација Energy Cities, а фининсира га Европска унија у оквиру HORIZON 2020 програма (H2020 оквир LC-SC3-EE-16-2018-2019 -2020, Пружање подршке јавним органима у имплементацији Енергетске Уније), док је Уговарачко тело Европска Комисија. Општи циљ пројекта „TOMORROW“ је оснаживање локалних власти да предводе транзицију ка градовима са ниским емисијама гасова стаклене баште, који су отпорнији на климатске промене и уопште и пријатнији за живот грађана, и то спроводе ангажовањем грађана и заинтересованих страна у развоју „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“. Специфични циљеви пројекта су: развој локалних „Мапа пута енергетске транзиције до 2050. године“ за пилот градове, као амбициозних и ефикасних алата за покретање процеса декарбонизације и одрживости и започињање њиховог спровођења; развој процеса иновативног ангажовања за развој мапа пута у пилот градовима и наставак подстицања ангажовања већег броја заинтересованих страна и грађана; промовисање мапа пута међу градовима ЕУ-а као новог, ефикасног и колаборативног приступа управљања како би градови постали погоднији за живот; обучавање јавних службеника за развијање улоге лидера у транзицији и унапређења својих капацитета за укључивање грађана, посебно путем директне размене искустава (peer to peer); израда препорука у циљу побољшања правног, финансијског и друштвено-економског окружења на нивоу ЕУ и на националном нивоу. Носилац и реализатор пројекта је асоцијација Energy Cities, научни партнер на пројекту је Холандски истраживачки институт за транзицију – DRIFT, а партнери су – градови Брест (Француска), Даблин (Ирска), Брашов (Румунија), Валенсија (Шпанија), Мукрон (Белгија) и Ниш (Србија). Време реализације пројекта је 36 месеци. Укупна вредност пројекта је 1.499.767,50 евра, а пројекат се у потпуности финансира средствима Европске Уније. Вредност пројекта за Град Ниш је 79.198,75 евра.
ДЕЦЕНТРАЛИЗОВАНА САРАДЊА СА ФРАНЦУСКОМ У 2018. ГОДИНИ
На позив председника Савета департмана Жиронде, господина Жан-Лика Глеза, Град Ниш је посетио тај француски департман у периоду од 16. до 20. маја 2018. године. Делегацију Града, коју је предводио проф. др Небојша Ранђеловић помоћник градоначелника за високо образовање и сарадњу са академском заједницом, сачињавали су Небојша Стевановић, секретар Секретаријата за културу и информисање и Саша Миљковић, почасни конзул Републике Француске у Нишу. Тема посете француским партнерима била је разматрање низа пројеката у тока попут општине Монсегира и њеног колежа „Елеонор де Прованс“ са којима се реализује сарадњу у области џез музике, колежа „Алфред Моген“ у Градињану где се одржао тронедељни боравак и рад нишког стрип уметника Тонија Радева, на тему људских права и одрживе заједнице и Европске куће у Бордоу која је партнер са нишким организацијама КОМ018 у размени волонтерских боравака младих Нишлија и Жирондинаца, и планирање нових између Жиронде и Ниша попут Института Озонијус на тему реализације заједничких археолошких истраживања на подручју Градског поља и простора за креативну економију Дарвин који ће бити домаћин четвородневној студијској посети представника нишког коворкинг простора Дели.
Пројекaт на тему промовисања стрип уметности међу омладином Жиронде и Ниша реализован je тронедељном уметничком резиденцијом нишког стрип аутора Тонија Радева у Жиронди у јануару ове године и његовим педагошким радом са децом колежа „Алфред Моген“ из Градињана, односно из ОШ „Иво Андрић“ u Нишу у потоњем периоду на сензибилизацији стрип уметности и развоју француско-српског стрип издања на тему основних вредности људских права и одрживог развоја заједнице сачињеног од низа прича деце на конкретним темама, a које су преточене у двојезично француско-српско стрип издањe.
У периоду 19–23. новембар 2018. године реализована је студијска посета представника Правно-пословне из Ниша у Жиронди и Пелгрију што представља прву активност у оквиру пројекта подржаног од стране француског Министарства за спољне послове на тему развоју волонтерства међу младим ватрогасцима-спасиоцима у Нишу и региону. Посета је укључивала посету професионалним ватрогасним јединицама у Бордоу и Пелгрију, а у овом другом месту и успостављање сарадње са тамошњим колежом који има посебан образовно-стручни програм за ученике који се опредељују за позив ватрогасца-спасиоца, а у циљу осавремењавања наставног плана и програма смера за ватрогасце у Правно-пословној школи у Нишу.
Посетом представника Великог Дакса Нишкој Бањи у периоду 12-15. јун 2018. године настављена је сарадње између ове две локалне заједнице на тему развоја туристичке и бањске понуде Нишке Бање. У оквиру француске делегације је био стручњак за развој бањских локалитета са конкретним и финансијским изводљивим предлозима за побољшање слике и перцепције Нишке Бање.
Пројекaт трогодишње сарадње градова Ниш и Арл и департмана Жиронде подржан средствима француског Министарства за Европу и спољне послове настављен је организовањем 2 радионице арлежанских стручњака, у периодима 4-8. јун и 24-28. септембар 2018. године, са службеницима и запосленима из Секретаријата за културу Града Ниш, Туристичке организације Ниш и Народном музеја Ниш. Теме размотрене током тих радионица биле су управљање споменицима културе, развој локалног акционог плана, улог ознаке Светске баштине у развоју локалне заједнице и утицај културе и културног наслеђа на локални економски развој.
ДЕЦЕНТРАЛИЗОВАНА САРАДЊА СА ФРАНЦУСКОМ 2012. – 2018.
Сарадња између Града Ниша и области Жиронда у Француској започета је у октобру 2012. године на иницијативу Амбасаде Француске у Србији заједничком договором да се иста посвети младима, култури и одрживом локалном развоју. Овакав договор је довео до конкретних пројеката сарадње чији су актери из области образовања, културе, локалне самоуправе и цивилног друштва.
Први пројекат, у том смислу, укључио је жирондински колеж „Марселен Бертело“ из Бегла и ОШ “Краљ Петар Први” на заједничкој адаптацији и двојезичном извођењу књижевног дела “Мали принц” које је изведено пред препуном салом Народног позоришта у Нишу 21. марта 2014. године.
Остварена је и сарадња колежа „Елеонор д Прованс“ из Монсегира са Музичком школом из Ниша и виду размене ученика и заједничком извођењу дела џез музике у Жиронди и Нишу. Концерт у Нишу је изведен у пуној сали Симфонијског оркестра 20. марта 2014. године.
Наставак те сарадње је био у виду студијског боравка младог џез музичара Владимира Јеленковића у Монсегиру и Бордоу током пролећа 2017. године и учешћа 5 ученика и 1 професора колежа „Елеонор д Прованс“ на фестивал Нишвил 2017. године. Наредна активност биће наступ српско-француског биг бенда младих џез музичара из Монсегира и Ниша (30 младих) као први наступ на предстојећем фестивалу Нишвил у 2018. години.
Жирондински писац, редитељ, музичар, глумац и вођа уметничког удружења Дромосфера, Ђани Грегори Форне био је учесник Сићевачке књижевне колоније 2013. године, а у октобру 2014. боравио је месец дана у Нишу у оквиру списатељске резиденције подржане од стране ГО Пантелеј. Из те резиденције је настало делао Ходачи, на француском и српском језику, у издању СКЦ Ниш. Књига је, у сарадњи жирондинског удружења Дромосфере и Академског позоришта СКЦ Ниш, драматизована у истоимено позоришно дело који је изведено током 2015. године премијерно у Нишу (у оквиру фестивала Урбан фест), а потом у Новом Саду и Београду (у оквиру манифестације Битеф полифонија), да би наредне године ишла на једномесечну турнеју у Француској (Париз, Бордо, Лормон, Лимож и Бержерак).
Следећа активности Ђанија Грегорија Форнеа јесте продукција звучног или радиофонског двојезичног дела, српско-француског, по насловом „Благо теби“ за које је аутор ангажовао студенте Департмана за француски језик и књижевност Филозофског факултета у Нишу да читају оригинални текст на француском, као и делове преведене на њиховом матерњем језику. Продуцирано радиофонско дело било је представљено на Светским дана поезије у Културном центру Београд и током Француских дана у Србији у марту 2017. године.
Сарадња са Жирондом укључивала је и омладину и организације цивилног друштва што је остварено развијањем и одржавањем плодотворне сарадње између нишких удружења Проактив, КОМ 018 и Кобра са жирондинским организацијама Боје света и Европска кућа Бордо. Иста је омогућила једномесечне боравке за двоје Нишлија у Бордоу и четворо Жирондинаца у Нишу, уз активно учешће нишке Канцеларије за младе. Уз подршку Еразмус програма у току је нови талас размена и боравака младих Нишлија (1 особа на 8 месеци) у Бордоу и Жирондинаца (4 особе по 2 месеца) у Нишу.
Активност годишње донације, свака у вредности од 2.000 ЕУР, у виду књига и уџбеника француског језика које су предате ОШ „Краљ Петар I“ (2014. и 2015. године), ОШ „Иво Андрић“ (2016. године) наставила се и са ОШ „Иван Горан Ковачић“ у 2017. години.
ГО Нишка Бања је у септембру месецу била домаћин двонедељне уметничке резиденције жирондинског сликара и писца Филипа-Анрија Ледрија, у оквиру које је организована изложба његових дела у Официрском дому, сусрет и разговор са младима у ЕУ инфо кутку чиме се наставила пракса неговања културне сарадње Ниша и департмана Жирондe.
У оквиру пројекта вредности 39.500 ЕУР суфинансираног од стране француског МСП, Савет Департмана Жиронде, Град Ниш (Управа за пољопривреду, рурални развој и заштиту животне средине) и земљорадничка задруга „Облачинска вишња“ радили су током 2015. и 2016. године на трансферу знања и добре праксе у развијању органске производње вишања у циљу извоза истих за познате купце у Жиронди.
На основу тако стеченог искуства, Департман Жиронде и Град Ниш су, у договору са Градом Арлом, повезали ову активност са тежњом културно-историјског наслеђа и заједно успели да добију суфинансирање француског МСП трогодишњег пројекта у вредности 39.500 ЕУР насловљен „ЈАЧАЊЕ ЈАВНИХ СЛУЖБИ У НИШУ (СРБИЈА) ЗА РАЗВОЈ ЗАСНОВАН НА ВАЛОРИЗАЦИЈИ ИСТОРИЈСКОГ И ТЕРИТОРИЈАЛНОГ НАСЛЕЂA“ а чији је циљ да се оснаже службе Управе за културу Града Ниша, Туристичке организације Ниш и Народног музеја у управљању повереним средствима, раду са различитим циљним групама и развоју нове туристичке понуде засноване на градитељској баштини и повезивање истих тих активности са вредновањем природних и локалних пољопривредних потенцијала, што ће бити предмет обучавања особља у Управи за пољопривреду и развој села и Туристичке организације Ниш кроз дефинисање нових туристичких производа у тој области како би се успоставила веза са богатом понудом историјске баштине Града Ниша.
Поред сарадње текуће сарадње наших високошколских установа са Жирондинским универзитетским партнерима (Еразмус пројекти департмана за француски језик и књижевност и историје Филозофског факултета), у припреми је сарадња са Институтом за истраживање Антике и Средњег века Озонијус из Бордоа са Фондацијом Наисус, телом недавно основаним од стране Града Ниша, САНУ, Археолошког института и Балканолошког института САНУ, у циљу археолошких истраживања, презентације и валоризације античког културног наслеђа Града Ниша, са посебним нагласком на подручје Градског поља.
Сарадња која је току између жирондинског Архива и Народног музеја омогућила је тродневни студијски боравак представника Народног музеја у Нишу током 2016. године, односно размену истраживача архивске грађе у Бордоу и Нишу на тему страдања југословенских заточеника током Другог светског рата у логору Мерињак-Бодезер, односно Француза у Логору Црвени Крст која ће резултирати у заједничког изложби и двојезичној публикацији.
Наставак те сарадње је укључио рад са школском децом у Жиронди (колеж „Алфред Моген“ из Градињана) и Нишу (ОШ „Иво Андрић“) на развијању сећања на страдања у поменутим логорима. Резултат тог рада јесте заједничка изложба тих школа која је била представљена у Бордоу у априлу 2017. године, а у Нишу је одржана 15. новембра у Официрском дому.
Следећа фаза овог пројекта биће писање дела „Француски пољубац“ аутора Небојше Озимића и његова адаптација у двојезични позоришни комад, од стране нишког глумца и редитеља Александра Михаиловића, а у продукцији НКЦ и жирондинског удружења Дромосфера чија премијера ће бити одржана Нишу у пролеће 2018. године, а француског издање у јесен исте године.
Наредни пројекат који је у току започео је тронедељном уметничком резиденцијом нишког стрип аутора Тонија Радева у Жиронди у јануару ове године и његовим педагошким радом са децом колежа „Алфред Моген“ из Градињана и ОШ „Иво Андрић“ на сензибилизацији стрип уметности и развоју француско-српског стрип издања на тему основних вредности људских права сачињеног од резултата радионица са жирондинском и нишком школском децом, а које ће бити представљено у продукцији НКЦ на наредном издању Нифест-а у 2018. години.
2015.
- Град Ниш и Француски институт у Србији потписали су Споразум о даљој сарадњи у области културе. Француски институт у Србији огранак у Нишу важи за референтног партнера у култури у служби партнерства између Јужне Србије и француских културних посленика. Овим споразумом дефинише се заједнички оквир деловања Града Ниша и Француског института, тачније његовог огранка у граду.
2014.
- У организацији Амбасаде Француске у Србији и Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша одржан је семинар „Политика руралног развоја: средство економског развоја у служби локалних заједница”. Представници јединица локалних самоуправа и институција подршке руралном развоју са територије Нишавског, Пиротског, Топличког, Пчињског и Јабланчког округа имали су прилику да се упоознају са могућностима и изазовима у коришћењу предприступних фондова намењених руралном развоју и размене примере добре праксе са француским колегама.
- Сарадња између Града Ниша и области Жиронд у Француској започета је у октобру 2012. године након посете шефа Сектора за међународну сарадњу и односе при Генералном савету Жиронда, г-дина Филипа-Анри Ледриа, а на иниицијативу Амбасаде Француске у Србији. Тада је договорено да се започне сарадња која ће бити посвећена младима, култури и заштити животне средине. Овакав договор је довео до конкретних пројеката сарадње чији су актери из области образовања, културе и цивилног друштва. Неки од пројеката укључују школске активности деце из Жиронда са ОШ Краљ Петар на заједничкој адаптацији књижевног дела Мали принц. Остварена је и сарадња са Музичком школом из Ниша на адаптацији и заједничком извођењу дела класичне и џез музике. Француски писац, редитељ, музичар и глумац Ђани Грегори Форне сарађује са академским позориштем СКЦ Ниш у писању и резирању позоришне представе посвећене младима у Нишу.
2013.
- Представници Града Арла, г-дин Кристијан Муризар, помоћник градоначелника за туризам и културно-историјско наслеђе боравили су у званичној посети Граду Нишу. Градови Арл и Ниш одржавају посебне односе сарадње у области презентације историјске и културне баштине у контексту локалног економског развоја. Ова сарадња, иницирана од стране француске амбасаде у Београду, добила је финансијску подршку од стране француског Министарства за иностране и европске послове у области јачања капацитета управљања културно-историјском баштином. Посета делегације из Арла је наставак децентрализоване сарадње успостављене са Градом Нишом и Градском општином Медијана на тему валоризације и управљања културно-историјским наслеђем. Током разговора било је речи о реализацији друге фазе сарадње два града која између осталог обухвата заједничко састављање плана управљања за Тврђаву и пешачку улицу који би био званично представљен крајем 2013 или током 2014. године. Такоће сарадња се односи и на представљање француског локалног административног апарата за управљање градитељским наслеђем као и организовање сусрета студената Школе архитектуре из Стразбура са студентима ГАФ Ниш и семинар са Школом архитектуре Стразбур и избор локација за примену методе архитектура-археологија дефинисану од стране професора и студената Грађевинско-архитектонског факултета у Нишу.
2010.
- Aприл:
- На предлог амбасадора Француске у Србији Жан Франсоа Терала у Нишу борави делегација удружења ”Удружени градови Француске” (Cités Unies France) коју предводи њен председник Шарл Жослен. “Удружени градови Француске ” су организација која окупља око 500 локалних заједница у 15 од укупно 22 француска региона, а циљ њихове посете Граду било је истраживање могућности развоја децентрализоване сарадње између Француске и Југоисточне Европе у области развоја села, туризма, нових технологија, културе и других области. Представнике ове организације у Градској кући примили су градоначелник Милош Симоновић, председник Градске општине Медијана Драгослав Ћирковић и почасни конзул Француске у Нишу Саша Миљковић. Градоначелник Симоновић оценио је да је сарадња Града Ниша и републике Француске веома блиска и интензивна у свим областима, од културе и образовања до привредних активности. Председник Удружених градова Француске Шарл Жослен истакао је да ова асоцијација спроводи такозвану “децентрализовану сарадњу”, односно међународну сарадњу између локалних самоуправа Француске и других локалних заједница у свету.
- Март:
- Дани француске културе
- Почасни конзул Србије у Француској Робер Лирис уручио је писмо надлежних из Музеја природних наука у Паризу којим се упућује иницијатива српским антрополозима али и Народном музеју у Нишу о будућој сарадњи у области археолошких истраживања. Почасни конзул Лирис дуги низ година промовисао је, између осталог и бањски туризам у Србији. Он је предложио ближу сарадњу Нишке Бање и француских лечилишта.
- Одржан је пријем у Градској кући за 10 пост-дипломаца и два професора са универзитета Прованс Екс Марсеј у Француској. Циљ њиховог боравка је упознавање групе студената са градитељском баштином Ниша, као и даљи наставак сарадње Ниша и Арла на валоризацији историјске баштине града. Иначе, ова група студената има задатак да изради детаљну студију везану за објекете унутар Тврђаве у Нишу, а све у циљу искоришћавања пуних потенцијала тих локалитета. Истовремено, њихов задатак је и да предложе програм за побољшање физичког стања објеката у Тврђави.
- Фебруар:
- Представници Француских културних центара из Београда и Ниша учествовали су на конференцији под називом Правци и мoдалитети међунарoдне сарадње града Ниша у области културе. Конференција је део пројекта “Израда програмске основе и промоција Канцеларије града Ниша за међународну сарадњу у области науке, образовања и културе”. Први дан конференције представљао је финални корак пред установљење Канцеларије града Ниша за међународну сарадњу у области науке, образовања и културе. Његова сврха, је била да се, након првих интерних консултација, чују мишљења и сугестије важних партнера изван града – представника Министарства културе и Министарства иностраних послова Републике Србије, културних аташеа амбасада и културних центара у Србији, представника донаторске заједнице и домаћих експерата за област културне политике. Други дан конференције би је посвећен презентацијама и размени искуства на пољу истраживања, заштите, валоризације и промоције културног наслеђа Константинових градова: Трир (Немачка), Арл (Француска), Милано (Италија), Измит (Турска), Карнунтум-Петрпнели (Аустрија), Јорк (Велика Британија) и Ниш (Србија).
2009.
- Децембар:
- Отоворен je Мр. Бриколаж. Отварањем овог објекта своју пословну шансу је добило је 75 наших суграђана. Мсје Бриколаж Група је највећи европски “уради сам” ланац хипермаркета када је реч о броју продајних објеката. Послују посредством 705 продавница и запошљавају око 11.000 људи широм света.
- У Градској кући у Нишу, Њ.Е. амбасадор Француске у Србији Жан Франсоа Терал уручио је званичну одлуку Владе Републике Француске и Министарства спољних послова Србије о именовању Саше Миљковића за почасног конзула Француске у Нишу. Њ.Е. Жан Франсоа Терал изразио је велико задовољство што ће Француска убудуће имати и званичног представника у Нишу. Овом приликом саопштено је да је у гимназији “Светозар Марковић” иницирано формирање двојезичног дељења које ће наставу пратити и на француском језику. На тај начин, будући студенти који говоре француски језик имаће прилику да постану корисници стипендија које додељује Република Француска.
- Октобар:
- Град Ниш је приступио Асоцијацији европских градова кулуре (Alliance de Villes Européennes de Culture – AVEC). AVEC је међународна мрежа 30 културно-историјских градова из 11 земаља Европе, којој су до сада приступили градови из Белгије, Бугарске, Хрватске, Шпаније, Француске, Мађарске, Италије, Малте, Португалије, Румуније и Србије. Мрежа је формирана 1997. године са седиштем у у француском граду Арлу. Централна канцеларија ове Асоцијације налази у Туру у Француској. AVEC данас окупља градове и територије европских земаља који имају богату историју и културно наслеђе, а посвећени су томе да своју баштину употребе као добру базу на којој треба градити одрживе градове, односно као вектор одрживог развоја.Циљ приступања Асоцијацији је усвајање европских стандарда квалитета у управљању културном и историјском баштином града, као и управљању актуелним културним стваралаштвом и њихово развијање у складу са принципима одрживог развоја. Заједнички циљ чланова Асоцијације је изградња европских региона заснованих на уважавању различитости и интеракцији између култура. Један од најважнијих циљева чланова јесте да се локално наслеђе учини једним од главних потенцијала за економски, друштвени и културни развој градова и територија у духу Повеље AVEC мреже, која обавезује чланове да поштују европске стандарде у управљању културном и историјском баштином који подразумевају, између осталог, заштиту културних добара од комерцијалне злоупотребе.Градоначелник Ниша Милош Симоновић заједно са председником ГО Медијана Драгославом Ћирковићем учествовао је по позиву на годишњем заседању Административног савета AVEC-а одржаног 30.10.2009. г. у Сантарему, Португал, где је у присутву чланова асоцијације одржао презентацију о Нишу и његовом културно-историјском наслеђу.
- Јун:
- Градоначелник Града Ниша Милош Симоновић, француски амбасадор у Србији Жан Франсоа Терал, бугарски амбасадор Георги Димитров и представници компаније Mr.Bricolage Бруно Кантони и Милен Христов поставили су на Булевару Медијана у Нишу камен темељац будућег хипермаркета Mr.Bricolage. То је први српски хипермаркет овог познатог трговинског ланца по систему “уради сам” у склопу којег ће бити саграђен и логистички центар за координирање активностима те компаније. Ова инвестиција, вредна 9 милиона евра, довести отвориће 140 нових радних места, 90 ове и још 50 наредне године.
- Март:
- У Градској кући у Нишу потписан је Протокол о сарадњи између Града Ниша, Владе Србије и француске компаније Сажем. Документ су потписали градоначелник Ниша, Милош Симоновић, потпредседник Владе Србије за европске интеграције, Божидар Ђелић и председник компаније Сажем, Патрик Севиан. Интернационална компанија Сажем има годишњи промет од 1,6 милијарди евра и упошљава 6.500 радника. Иако је тренутно предвиђено да се у Нишу, у погону Сажема, упосли 200 радника, Патрик Севиан изразио је наду да би у наредном периоду у новоотвореној производњи могло да се запосли око 600. Очекује се да ће први производни процес бити започет у наредних неколико месеци.
2008.
- Новембар:
- Захваљујући амбасадору Француске Жан Франсоа Тералу, Град Ниш први пут био је домаћин амбасадорима земаља чланица Европске Уније, којом је у том тренутку председавала Француска. 22 амбасадора земаља ЕУ у Србији и шеф Делегације Европске комисије Жозеп Љоверас први пут су у Нишу, у Градској кући, одржали свој редовни састанак.
2004.
- Мај:
- Одржан састанак између градоначeлника Ниша и градоначелника Тура.
- Април:
- Поводом почетка манифестације Дани француске културe, у Скупштини града је приређен пријем за аташеа за културу Амбасаде Француске у СЦГ Денија Гајара и Менаџера Француског културног центра у Нишу Неж Пруво.
2003.
- Април:
- Отворен је Француски културни центар у Нишу .
2001.
- Октобар:
- Град Ниш добио је на коришћење десет аутобуса париске компаније за градски превоз РАТП. На пријему за амбасадора Габријела Келера, најављен је долазак у Ниш лектора за француски језик, госпођице Северин Блезе, која ће шест месеци радити са професорима француског језика у нишким школама. Ова сарадња ће се даље наставити у виду семинара за професоре француског језика југоисточне Србије и концерта џез музике, које ће организовати београдски Француски културни центар.
- Септембар:
- Делегација Националне скупштине Републике Француске посетила је Ниш и имала састанак са са представницма града Ниша.
- Електродистрибуција у Нишу добила од француске владе три трафоа. Постављањем десеткиловатних трафо станица појачала се локална нисконапонска опрема на три најугроженија подручја у граду. Нове трафо станице су значајно поправиле снабдевање струјом.
- Април:
- Поводом обележавања годишњице окончања српске голготе на југу Албаније током Првог светског рата, трочлана делегација борачких организација Француске посетила је Ниш као гости Удружења ратника и потомака ратника ослободилачких ратова Србије од 1912. до 1920. године.
- Јануар:
- Делегација из Француске на челу са Yves Dange, замеником градоначелника града Shinon и Suzanne Rousselot, председником Генералног савета покрајине Горња Рајна посетили су Ниш и приликом ове посете наговештена је чвршћа сарадња градова Француске и Србије. Идеја Француске владе је партнерство на једнаким основама и директни контакти градова у циљу што чвршће међусобне сарадње и реализовења одређених пројеката.