Бугарска

image_pdfimage_print

2021.

  • Град Ниш и Град Велико Трново имају традиционално добре односе још од 1996. године. Званични контакти два града обновљени су ове године са најискренијом намером да се ојача културна, економска, универзитетска и сваку другу сарадњу између градова. Делегација Великог Трнова предвођена председником Општине Венциславом Спирдоновим боравила је у Нишу поводом обележавања градске славе – Светог цара Конастантина и царице Јелене.

2020.

  • Ниш и Бургас су преко пројекта mPOWER удружили снаге и истражују могућности колективног власништва над фотонапонским постројењима односно успостављања енергетских задруга или заједница, које су и у Србији и у Бугарској тек у настанку. Изучавају се модели по којима ће грађани моћи да заједно граде соларне електране на површинама у власништву државе и локалне самоуправе, компанија, на приватној земљи и крововима.Ниш би могао и да помогне у оснивању локалне грађанске енергетске организације и да организује обуку и упари инвестиције на овом пољу са средствима из Европске уније. Пројекат mPOWER р је представницима локалних самоуправа омогућио да уче на примерима других европских општина и да деле искуства.

2019.

  • Град Ниш прихватио је учешће у пројекту „Уједињена Европа-сигурност, солидарност и стабилност за све“, који у оквиру програма „Europe for Citizens“ (Европа за грађане) реализује Општина Сливен, Бугарска, а финансира Европска унија. Циљ пројекта је сарадња локалних власти у Сливену (Бугарска) са градовима Ниш (Србија) и Бидгошч (Пољска), како би разговарали о заједничкој будућности у европским оквирима и промовисали солидарност у кризним временима, њихову међусобну сарадњу у привреди, образовању, здравству, друштвеним активностима, туризму и уметности, као и међукултурни дијалог и међусобно разумевање. Носилац пројекта Општина Сливен, Бугарска, а партнери на пројекту су Град Ниш, Србија и град Бидгошч (Пољска). Време реализације предложеног пројекта је у периоду од 08.09.2019. године до 29.09.2019. године. Укупна вредност пројекта је 24 990 еура еура и пројекат се у потпуности финансира из средстава Европске уније. Активности у оквиру пројекта подељене су на следеће активности: 1) Међународни састанак на коме ће се потписати Писмо о намерама; 2) Културни форум „Европа – наш заједнички европски дом; 3) Економски форум „Будућност Европе – запошљавање, раст и инвестиције – заједно можемо више” 4) Форум младих на тему „Уједињена Европа – сигурност, солидарност и стабилност“.
  • Након осам месеци градње Визиторски центар код Церјанске пећине је отворен за све посетиоце. Овде ће љубитељи адреналинског спорта, спелолози, и туристи,  моћи ће да добију све потребне информације, као и опрему која је потребна за силазак у пећину.  Визиторски центар је заједнички пројектат Туристичке организације Ниш, Града Софије и удружења „Love and Light“ из Монтане у Бугарској, а реализован је  у оквиру Интерrег ИПА програма прекограничне сарадње Србије и Бугарске.
  • У организацији генералног конзула Републике Бугарске у Нишу, проф. др Едвина Сугарева у великој сали Универзитета одржан је округли сто под називом „Европска перспектива Србије и бугарскo искуствo у евроинтеграцијама“. Учеснике скупа су поздавили Радко Влајков, амбасадор Р. Бугарске у Р.Србији, Горан Милосављевић, помоћник Градоначелника града Ниша, Југослав Милачић, саветник министра за европске интеграције у Министарству за европске интеграције Владе Р.Србије и Снежана Андрић, ЕУ Инфо кутак у Нишу. Први панел са темом „Бугарско искуство у евроинтеграцијама и српски поглед на перспективу евроинтеграција“ отворилиу су Тања Михајлова, директорка Дипломатског института у Министарству спољних послова Р.Бугарске и ректор Универзитета у Нишу, проф.др Драган Антић. У другом панелу, о теми „Чланство у ЕУ – шансе и изазови“ говорили су проф.др Едвин Сугарев, генерални конзул Р. Бугарске у Нишу, Светлозар Ковачев, главни експерт у Дипломатском институту МИП Р. Бугарске и Николај Колев, и Илија Бонджолов, конзули у Генералном конзулату Р. Бугарске у Нишу.
  • Градоначелник Дарко Булатовић разговарао је  са потпредседницом Владе Републике Бугарске Маријаном Николовом. Тема сусрета било је стварање услова  за унапређење, пре свега, привредне сарадње, али и могућностима за успостављање ближих веза и у науци, образовању и култури.  Као  примери те сарадње истакнуте су Нишка пивара и компанија Трејс које су у  власништву бугарских компанија и већ годинама успешно раде, али и бројне нишке фирме које имају развијене послове у суседној држави. Састанку је присустваовао и амбасадор Бугарске у Београду Ратко Влајков је присуствовао и директор РПК Ниш Александар Миличевић, као и један број привредника са овог подручја, који имају дугогодишњу пословну сарадњу са Бугарским компанијама.

2018.

  • У сали нишког Универзитету у Нишу одржана је Међународна конференција „Проширење ЕУ од Софије до Лондона и надаље: Резултати и перспективе за земље Западног Балкана“ у организацији Амбасаде Републике Бугарске у Београду. Kонференцију су отворили градоначелник Ниша Дарко Булатовић и амбасадор Републике Бугарске у Републици Србији Радко Влајков.Међу учесницима скупа били су и представници софијског и нишког универзитета, представници Центра за европске политике, Асоцијација за истраживање и развој Еуробалкан и Фондације Kонрад-Аденауер Стифтунг. Учесници конференције говрили  су о приоритетима председавања Бугарске Саветом ЕУ у 2018. и оствареним резултатима као и о стратегији Европске комисије и визији ЕУ за Западни Балкан.

2017.

  • Бугарска делегација предвођена Димитpoм Главчевим, председником Народне скупштине Бугарске боравила је данас у Нишу где је одржан састанак са градоначелником Ниша Дарком Булатовићем. Током састанка било је речи о унапређењу сарадње. Посебно je истакнут убрзани раст у туризму, где се стално бележи пораст брoja бугарских туриста у Нишу.

2016.

  • Градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић одазвао се позиву градоначелнице Софије Јорданке Фандакове, коју је посетио са делегацијом из Ниша коју су чинили већници Милан Пешић и Михајло Здравковић. Тема посесете градоналечнице Софије била је унапређивање привредних односа Ниша и Софије. Током званичне посете бугарској престоници, осим унапређења екoномске сарадње разговари су вођени и о развоју туризма, финансирању прекограничних пројеката, развоју инфраструктуре.

2014.

  • Делегација Бугарске предвођена заменицом градоначелнице Софије посетила је Град Ниш како би се са представницима Града разговарало о могућностима за сарадњу у области безбедности и здравственој и социјалној заштити. Град Ниш и суседна Софија имају центре за ванредне ситуције односно безбедност и два града су још 2010. године потписала Протокол о сарадњи у ванредним ситуацијама.

2013.

  • У оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Србија–Бугарска 2007 – 2013 Град Ниш са Фондацијом “Др Стамен Григоров” из Бугарске, Општином Тран и Удружењем Кластер сирева ЈУГ” реализује пројекат Јачање капацитета произвођача и прерађивача млека” (ЕКО-МИЛК). Циљ програма је јачање територијалног зближавања бугарско-српског пограничног регина, повећање његове конкурентности и стабилан развој кроз економску, социјалну и еколошку сарадњу. Пројекат се односи на фармере и млекаре у руралним незагађеним регионима са обе стране границе где су клима и агро екомомки фактори добра предиспозиција за развој сточарства планинског и брдовитог типа. Укупна вредност пројекта је 184. 352, 63 евра. Вредност пројекта за Србију износи 75. 903, 14 евра, од чега је донација ЕУ 64. 517, 67 евра, а учешће партнера Града Ниша и Удружења “Кластер сирева ЈУГ” 11. 385, 47 евра.
  • Делегација бугарског града Ловеча предвођена председником ове општине посетила је Град Ниш. Овај град од 2007 године предњачи у Бугарској по коришћењу средстава европских оперативних програма за регионални развој. Гости из Бугарске презентовали су део своје туристичке понуде када су у питању гастрономија и производња сирева и алкохолних пића.
  • Градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић боравио је у једнодневној радној посети Граду Софији, где се састао са градоначелницом бугарске престонице Јорданком Фондаковом. Током састанка двоје градоначелника истакнуто је да ће Ниш и Софија сарађивати у области културе, туризма и образовања и да ће спроводити заједничке иницијативе за промовисање културног наслеђа оба града. Такође, покренут је пројекат “Управљање туристичким дестинацијама Софија-Ниш» у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија. Пројекат има укупну вредност од 150. 000 евра и укључује развој заједничке туристичке руте, постављање информативних пултова у граду и стварање заједничког портала и апликације за мобилне телефоне. На овај начин туристи ће моћи да брзо и лако планирају одмор, изаберу објекте и догађаје које ће моћи да посете. Градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић током сусрета са градоначелницом Јорданком Фандаковом изразио је подршку Граду Софији у кандидатури за Европску престоницу културе 2019. године.

2012.

  • Градоначелник Ниша са сарадницима одржао је састанак у Градској кући са замеником градоначелника Софије за културу Тодором Чобановим и представницима бугарске престонице задуженим за инвестиције, грађевину и туризам. Градови Ниш и Софија, који су блиску сарадњу обновили пре годину и по дана, заједнички ће конкурисати за средства Европске уније са два пројекта у програму прекограничне сарадње.

2011.

  • Представници Града Ниша учествовали су као део дражавно-привредне делегације на бизнис форуму Србија-Бугарска у Софији. Ово је била прилика да се привредници Бугарске и Србије упознају са привредном и инвестиционом климом у Бугарској као и климом за инвестирање у Србију.

2010.

  • Градоначелник Ниша Милош Симоновић и заменик градоначелника Софије Иван Георгијев Сотиров потписали су у Градској кући Протокол о сарадњи на пољу заштите од катастрофа и кризног менаџмента између стручних служби Града Софије и Града Ниша. Реч је о првом протоколу оваквог типа у Србији, а потписује га управо Ниш са неким другим градом из региона, чиме се, након систематског рада менаџмента града, дошло и до конкретизације планираних циљева на пољу реаговања у ванредним ситуацијама. Сарадња Ниша и Софије темељиће се на размени информација и искустава на пољу рада ватрогасних служби и деловања у ванредним ситуацијама, цивилне заштите и кризног менаџмента, узајамних посета експертских делегација, организовању стручних обука и експертске праксе и практичних вежби.
  • Градоначелници Ниша, Софије и Скопља, Милош Симоновић, Јорданка Фондакова и Коце Трајановски састали су се у бугарској престоници поводом интензивирања прекограничне сарадње и активности у оквиру пројекта Еврорегион.  Састанак у бугарској престоници био је прилика да се још једном дефинишу питања заједничког регионалног развоја, потреба и интереса на трианглу Ниш-Софија-Скопље. Интензивирање привредних прекограничних активности региона око Ниша, Софије и Скопља представља приоритет и процес од виталног интереса за развој и функционисање три региона, сложили су се први људи градова на трианглу Ниш-Софија-Скопље. Три региона природно се наслањају један на други и пружиће прилику великом броју предузећа из пограничних региона све три земље, да представе своје делатности, размене вредна искуства из својих стручних области, као и да пронађу нове начине за интензивирану сарадњу у оквиру проширеног тржишта.
  • Србија и Бугарска ће будући гасовод од Дупнице до Ниша градити европским средствима, а Европска комисија је за тај пројекат наменила 60 мил ЕУР. Споразум о изградњи гасовода, којим ће се гас транспортовати у оба правца, потписаће представници Булгартрансгаса и Србијагаса. Предвиђа се да изградња гасовода буде завршена до 2012. Године. Дужина гасовода је 106 километара.  Изградња овог гасовода резултат је захтева Града Ниша, који је упућен Влади Србије,  о интензивирању процеса гасификације и сигурнијем снабдевању привреде и становништва југоисточне Србије.

2009.

  • Град Ниш био је домаћин састанка Надзорног одбора Програма прекограничне сарадње Србија – Бугарска поводом дефинисања документације која је неопходна за пријављивање заједничких пројеката који ће се финансирати из претприступних фондова Европске уније (ИПА). Програм прекограничне сарадње Бугарска – Србија одобрила је Европска Комисија и спроводи се на територији коју покрива Борски, Зајечарски, Пчињски, Пиротски и Нишавски округ у Србији и Видин, Монтана, Перник, Кјустендил и Софијски округ у Бугарској. Циљ програма је подстицање одрживог економског и социјалног развоја пограничних региона кроз билатералну, регионалну и транснационалну сарадњу. Одобрена средства за обе земље из ИПА фонда су 11.551.284 евра. Тај износ покрива 85% од укупне вредности програма а преосталих 15% финансира се из сопствених средстава. Министарство финансија Републике Србије је Национални координатор за спровођење Програма прекограничне, регионалне и транснационалне сарадње у којима је Србија равноправни партнер. У програму прекограничне сарадње партнер Министарства финансија је Министарство за регионални развој и јавне радове из Бугарске.  Град  Ниш је обезбедио  канцеларију за администрацију и реализацију програма.
  • Градоначелник Ниша учествовао је на националној конференцији под називом Транспарентност и јавност у раду регионалних и општинских власти која је одржана у Софији у организацији бугарске Фондације за транспарентне регулативе.
  • Градоначелник Ниша  и чланови Градског већа састали су се са делегацијом из Софије коју је предводио заменик градоначелника Софије. Делегације два града сагласиле су се да је од изузетног значаја за бржи привредни развој заједнички рад на унапређењу регионалне сарадње између Ниша, Софије и Скопља.  Тема састанка била је и заштита културно-историјског наслеђа у процесу развоја модерног града. Делегација из Бугарске понудила је Граду Нишу могућност учествовања у пројекту који има за циљ израду јединственог акта за све земље које ће партнерски радити на реализацији пројекта, у складу са локалним законима и прописима, ради очувања културно-историјског наслеђа. Потенцијални партнери су Град Софија, Грац, Париз и Барселона. Пројекат би се финансирао из фондова Европске Уније.
  • Компанија Брико Спец ДОО Београд отворила је у Нишу први објекат у Србији француског ланца “уради сам” хипермаркета “Месје Бриколаж” (Mr. Bricolage). Брико Спец ДОО Београд послује у оквиру бугарске компаније Довери Брико која има десетогодишњи уговор о  франшизингу са матичном компанијом Месје Бриколаж. Отварањем овог објекта своју пословну шансу је добило је 75 Нишлија. Вредност ове инвестиције је девет милиона евра.

2003.

  • Идеја о прекограничној сарадњи у троуглу Ниш-Софија-Скопље, која покренура 2001. године у Нишу, добила је своју међународно признату форму на састаку градоначелника ових градова у Софији поптисивањем статута међународне асоцијације Евробалкан која окупља 66 градова и општина.

2002.

  • У оквиру пројекта интензивирања прекограничне сарадње у троуглу Софија -Скопље-Ниш, у Софији је фебруара одржан Економски Форум, чији су коорганизатори – градови Софија, Скопље и Ниш, уз активну подршку “EASTWEST INSTITUTE”-a. Општа оцена свих учесника је да је овај међународни скуп имао велики значај за даљи развој економске сарадње у региону, и резултирао доношењем веома значајних одлука које ће допринети уклањању свих препрека које отежавају несметану комуникацију људи, робе и услуга у ове три земље и у троуглу Ниш-Софија-Скопље.

2001.

  • Град Ниш, односно Позориште лутака из Ниша,  био је домаћин луткарима Европе у оквиру Интернациионалног Фестивала Позоришта Лутака за Одрасле Пјеро 2001 који се иначе одржава у бугарском граду Стара Загора. Организација фестивала у Нишу је резултат договора градоначелника Старе Загоре и градоначелника Ниша да се  Други међународни фестивал луткара, који је  треблоа да се одржи у Старој Загори дислоцира у Ниш.

2000.

  • Августа 2000. године, Министарство за државне послове САД-а одобрило је донацију у износу од 168.000,00 долара за помоћ у областима здравства, екологије, комуналних услуга и просвете а у оквиру пројекта Материјлна помоћ Србији (SMAP – Serbian Material Assistance Program).  Донација је реализована кроз партнерску делатност са градовима Софија(Бугарска), Колумбас (Охајо) и Ниш (Србија) у оквиру International Resource Cities програма чију материјану подршку је обезбедио УСАИД. СМАП програм реализован је заједничком сарадњом организација ICMA (Inernational City/County Management Association) и фондације Шанса за стабилност из Сегедина
  • Гости Града Ниша били су представници фондације Желимир Желев из Софије. Посета је  била саставни део програма формирања Балканског политичког клуба. Овај пројекат је добио подршку Уједињених нација, немачке владе, Комисије Европске уније у Софији и очекује се да ће тема наредног састанка Пакта за стабилност југоисточне Европе бити посвећена управо раду Балканског политичког клуба.

1996.

  • Велико Трново – потписан Протокол о братимљењу