Аустрија

image_pdfimage_print

2018.

  • Поводом обележавања градске славе Светог цара Константина и царице Јелене отворена је изложба у холу градске куће под називом ,,Велика места светске историје“ Пјера Бордина, оснивачем и директором Фестивала и симпозијума Арт Карнунтум. Управо отворена изложба део је Европске године културног наслеђа и обележавања 70 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима од стране Уједнињених нација у Паризу 1948. године. Град Ниш већ 9 година сарађује са Арт Карнунтуном. На Царској конференцији у Карнунтуму 308 године, проглашена је последња Тетрархија са императорима Галеријусом, Макиминусом Деом, Лакинијем и Константином. Две године касније 311. године Галегијус је у име сва четири тетрарха донео Никомедијски едикт о религиозној толеранцији. Овај едикт инспирисао је професора Пјера Бордина да пре десет година организује низ манифестација у ту част, нишка изложба је једна од њих. Изложба „Велика места светске историје“ је путовање кроз време према коренима наше заједничке европске културе и историје. То је много више од пројекта о историјском догађају који се догодио пре више од 1700 година. Изложба нас води на место где се срећу прошлост и будућност, окупља људе да славе наше заједничко човечанство-да прелазе верске, националне и географске границе заједно као добри пријатељи.
  • У Официрском дому у Нишу одржана је радионица „Placemaking“ у организацији Светске банке, Републике Аустрије и Програма урбаног партнерства. Поред представника Урбанистичког завода Београда учествовали су и сарадници Главног урбанисте града Београда, представници Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре РС, запослени  Урбанистичког завода Ниша и Новог Сада и други стручњаци из стручних и образовних институција из области архитектонског и урбанистичког пројектовања. Овом приликом, презентована је „placemaking“ техника планирања са циљем активације отворених јавних површина. Разговарало се о партиципативном урбаном планирању, а такође и о економском, друштвеном и културном утицају „placemaking-a” са циљем стварања додатне вредности за околно изграђено окружење. Акцентован је значај укључивања становника и других корисника простора у процес планирања, прикупљање идеја о коришћењу јавних површина и активирање грађана и локалних предузећа у колективном развоју урбанистичких пројеката. У фокусу радионице био је део обале Нишаве у самој централној градској зони, а учесници су кроз анализу локације, тимски рад и примену презентованих метода осмислили предлоге за активацију и уређење предметног обухвата.

2017.

  • Први почасни конзулат Републике Аустрије у Србији отворен је у пословној згради аустријско-српске фирме Тагор (у комплексу бивше Електронске индустрије) а први конзул је власник и директор овог предузећа Горан Јовановић. Иако је седиште конзулата у Нишу, он ће покривати Нишавски, Зајечарски, Пиротски, Топлички, Јабланички и Пчињски округ.

2013

  • Делегација Управе за пољопривреду и развој села Града Ниша, у склопу наставка сарадње са аустријским Федералним пољопривредним кластером, посетила је Министарство пољопривреде, шумарства, заштите животне средине и водопривреде Републике Аустрије и договорила правце даљег развитка међусобних односа. У склопу посете, представници Управе су посетили пољопривредни сајам INTER-AGRAR у Wieselburger Messe-у, упознали се са системом функционисања машинских прстенова и одржали радне састанке са руководиоцима водећих институција из области сточарства и ветерине, као што су BIOMEDICA GRUPPE, AMA Agrar Markt Austria, NOE GENETIK и ZAR.

2012

  • У Нишу је одржан симпозијум под називом „Аустријски пут до високо квалитетног сектора млекарске индустрије“ чији су организатори Град Ниш, Министарство пољопривреде Републике Србије, Аустријски пољопривредни кластер, Кластер сирева Југ и Удружење сточара „Нишка шанса“. Отварању симпозијума присуствовао је и његова екселенција др Јоханес Ајгнер, амбасадор Републике Аустрије у Србији и Антон Вагнер, председник пољопривредног кластера и председник аустријске националне асоцијације узгајивача стоке. Општи циљ овог симпозијума је јачање капацитета професионалаца у области млекарске производње као и унапређење сарадње са аустријским партнерима и стварање амбијента за размену искустава и знања.

2011

  • На позив Амбасаде Србије у Аустрији, делегација Града Ниша боравила је у дводневној посети Бечу. Циљ посте био је дасе тамошњим привредницима презентују предности Ниша за почетак и развој пословања као и све предности повољног пословног окружења.

2010

  • 24.09.2010. – Град Ниш и Град Беч потписали су у Бечу Споразум о сарадњи у области заштите од катастрофа и кризног менаџмента између надлежних служби градова Беч и Ниш. Овај споразум предвиђа размену искустава у раду ватрогасних служби, хитне помоћи, служби сектора за ванредне ситуације. Бечки и нишки стручњаци у овим областима редовно ће одржавати контакте и заједничке вежбе, како би размена информација била што ефикаснија. Планиране су и узајамне посете експерата, едукације и заједничко учешће на стручно – специфиним манифестацијама и вежбама.
  • 27.04.2010. – Делегација Кризног менаџмента Града Беча састала се са градоначелником Ниша Милошем Симоновићем и представницима нишког кризног менаџмента како би се наставиле активности на успостављању сарадње на пољу реаговања у ванредним ситуацијама.
    Сарадња са градом Бечом на пољу реаговања у кризним ситуацијама започела је пре шест година, а делегација Ниша посетила је аустријску престоницу маја прошле године.
    Градоначелник Симоновић је истакао да је кризни менаџмент веома битан за функционисање сваког већег града, а да је бечки кризни менаџмент узор са великим искуством.
    – Град Ниш је завршио Стратегију безбедности, а дефинисан је као регионални центар за реаговање у ванредним ситуацијама. Сигуран сам да ће искуство које нам преноси Град Беч бити изузетно корисно у имплементацији Стратегије безбедности Града Ниша и новог закона о ванредним ситуацијама, рекао је градоначелник Симоновић.
    Након усвајања Стратегије безбедности Града Ниша, које се очекује до краја јуна месеца, и потписивања Протокола о сарадњи у кризном менаџменту Ниша и Беча, треба очекивати пријем Града Ниша у Асоцијацију безбедних градова Европе, што значајно повећава рејтинг Града Ниша за стране инвеститоре.
    Након састанка са градоначелником Ниша, делегација Града Беча посетила је и Завод за хитну медицинску помоћ и ватрогасну јединицу нишке полиције.
  • Уметнички директор археолошког парка Карнунтум – Петронели поред Беча, Пјер Бордин учествовао је на конференцији организованој у Нишу  под називом  Правци и мoдалитети међунарoдне сарадње града Ниша у области културе.  Конференција је део пројекта “Израда програмске основе и промоција Канцеларије града Ниша за међународну сарадњу у области науке, образовања и културе”. Први дан конференције био је посвећен мишљењима и сугестијама градских важних партнера изван града – представника Министарства културе и Министарства иностраних послова Републике Србије, културних аташеа амбасада и културних центара у Србији, представника донаторске заједнице и домаћих експерата за област културне политике. Други дан конференције, био је псовећен презентацијама и размени искуства на пољу истраживања, заштите, валоризације и промоције културног наслеђа Константинових градова: Трир (Немачка), Арл (Француска), Милано (Италија), Измит (Турска), Карнунтум-Петрпнели (Аустрија), Јорк (Велика Британија) и Ниш (Србија). Град Ниш очекује да ова конференција буде почетак умрежавања свих Константинових градова у намери да сви заједно учествују у организацији великог хришћанског јубилеја-обележавања 1700 година од доношења Миланског едикта.

2009

  • Представници града Ниша учествовали су  на симпозијуму  у археолошком парку, граду Карнунтум–Петронел, 40 км од Беча у  Аустрији. Симпозијум је  представљао први корак у успостављању међународне мреже сарадње градова и историјских локалитета царева Карнутума, међу којима своје место има и Ниш, као и у организовању заједничких уметничких догађаја за предстојећу 1700-годишњицу у оквиру међународног уметничког пројекта „Цареви Карнунтума који су изменили свет 308-313 / 2008-2013″. Овај пројекат је основан уз подршку Одељења за културу и науку Владе Доње Аустрије, са циљем да следи историјске догађаје од пре 1700 година, почев од успостављања четврте (и последње) тетрархије у коју спада и Константин Велики.
  • Студијском посетом делегације града Ниша службама кризног менаџмента града Беча обновљена је сарадња између града Ниша и града Беча на пољу заштите од катастрофа и реаговања у кризним ситуацијам започета 2004. године.  Сарадња има за циљ размену информација и искустава  у раду ватрогасних служби, служби хитне медицинске помоћи, полицијских снага које делују у ванредним ситуацијама и служби цивилне заштите.

2008

  • Потписан је уговор између нишког аеродрома и аустријског предузећа Еyемаxx,  о заједничком финансирању и изградњи логистичког, комерцијалног и карго центра у Нишу. Уговором вредним 61 300 евра предвиђа се изградња 135 000 метара квадратних логистичко комерцијалних и карго објеката, лоцираних непосредно уз аеродром Константин Велики. Овим уговором предвиђена је изградња осам објеката пословног простора, намењених за складиштење, дистрибуцију и реконсолидацију робе, a одвијаће се фазно у наредних седам година.

2003 – 2005

  • Maja 2003. године Град Ниш је кренуо у реализацију пројекта  Лепша Србија,  пројекта привременог запошљавања и стручне обуке који су заједно у Нишу, Београду и Новом Саду спроводили РС Министарство за рад, запошљавање и социјалну политику, Национална служба за запошљавање, Програм за развој УН-а (УНДП), Влада Канаде, Аустрије, Холандије и Грчке као и локалне самоуправе Београда, Новог Сада и Ниша. Пројекат је имао за циљ да обучи неквалификоване и незапослене особе за рад на грађевинским пословима и на тај начин им омогући да лакше нађу запослење. Крајем јанаура 2004. године почела је обука за зидаре, молере и тесаре која је била конципирана тако да незапослено лице одмах по њеном завршетку може са успехом да обавља послове за које се обучавало. Обуку је  завршило је 81 незапослено лице, а спроводио ју је Народни универзитет “Павле Стојковић” из Ниша.  Циљна група за ову обуку била су незапослена лица са завршеном најмање основном школом од 18 до 40 година старости. Пројектом “Лепша Србија” предвиђено је да се на извођењу радова ангажују, пре свега, мала и средња предузећа, која ће, на основу уговора о повереном послу, имати обавезу да одређени проценат ангажованих радника буду управо они који су прошли ову обуку. У Нишу ј реконструисао 11 фасада у оквиру овог пројекта. Влада Холандије је обезбедила 280.000,00 долара, влада Аустрије обезбедила је  100.000,00 долара а учешће града Ниша било је 197.000,00 долара.