ЕФИКАСНО УПРАВЉАЊЕ ИМОВИНОМ-НИШ И ЋУПРИЈА ПАРТНЕРИ НА ПРОЈЕКТУ
Члан Градског већа Михајло Здравковић потписао је данас у Београду уговор за спровођење пројекта у оквиру грант шеме Exchange 5-Подршка ЕУ локалним самоуправама у области управљања имовином.
Церемонији потписивања уговора са представницима локалних самоуправа чији су пројекти изабрани, присуствовали су министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић и министарка за европске интеграције у Влади Републике Србије Јадранка Јоксимовић, као и представници Министарства финансија и генерални секретар СКГО-а Ђорђе Станичић.
У циљу повећања ефикасности и транспарентности јавне управе кроз унапређење управљања имовином, Град Ниш ће, у партнерству са општином Ћуприја, реализовати пројекат „Ефикасно и ефективно управљање имовином у Нишу и Ћуприји кроз увођење Географског информационог система“.
Циљ пројекта је стварање услова за унапређење управљање имовином кроз попис и легализацију јавне имовине у Нишу и Ћуприји и повећање транспарентности рада јавне администрације, увођењем и развојем Географског информационог система и креирањем апликације за ГИС. На овај начи јавна управа биће ближа грађанима и привреди.
И Ниш и Ћуприја располажу великим бројем различитих непокретности, али без прецизних и правно релевантних података. Имајући у виду да се ефикасно управљање јавном имовином намеће као приоритетни захтев у процесу развоја и модернизације, партнери су заједнички развили предлог пројекта не би ли решили идентичне проблема са којима се, у овој области, сусрећу.
Ниш и Ћуприја имају намеру да обезбеде рационално коришћење и управљање имовином у складу са Законом о јавној својини и Законом о планирању и изградњи и ставе имовину у функцију инвестирања и повећања прихода локалне самоуправе.
У ова два града тренутно не постоје интегрисани системи који повезују све службе и евидентирају и обрађују податке о непокретностима у јавној својини. Постојећи приступ не даје позитивне резултате па се сусрећемо са нерегистрованом и некласификованом имовином, ирационалном употребом простора и предмета, релативно ниским стопама закупа, коришћењем имовине без одговарајућих накнада, недостатком организације и стручних кадрова и нетранспарентним и нефункционалним радом локалне администрације.
Реализацијом пројекта у Нишу и Ћуприји, биће формиране јединствене базе података о интегрисаним евиденцијама за целокупну имовину, заједно са апликацијама за све аспекте и процесе управљања имовином. Специфичност повезивања Ниша и Ћуприје представља и увођење и развој ГИС-а као софтверског пакета у који ће бити уграђени комплетни подаци о имовини и омогућити увид у њих, како између појединих служби, тако и према грађанству и потенцијалним инвеститорима.
Коришћење оваквог модела за управљање имовином у власништву Ниша и Ћуприје значи јачање административних капацитета и ефикасније управљање имовином, повећање прихода, бољу контролу трошкова, успешније управљање ризицима и адекватно одржавање имовине.
Како неефикасно коришћење јавне имовине кошта све грађане, градови партнери очекују да, након реализације планираних пројектних активности, дође до смањења трошкова и повећања прихода од имовине у власништву двеју локалних самоуправа.
Корисници пројекта су, пре свега, администрација локалних самоуправа Ниша и Ћуприје, односно Секретаријати и службе који се баве управљањем јавном својином, као и надлежни републички органи.
Пројекат треба да допринесе стицању нових знања и вештина запослених у локалним самоуправама што ће утицати на свеобухватније испуњавање њихових радних задатака и унапређење рада, а самим тим и пружање квалитетније услуге грађанима Ниша и Ћуприје.
Од вишеструког је значаја, како за потенцијалне инвеститоре којима ће бити омогућено лакше и брже информисање о циљаним локацијама, тако и за грађане који, као крајњи корисници, имају потребу за поузданом, одговорном и отвореном администрацијом. Унапређење управљања јавном имовином и финансијама ствара могућност и за уштеде у буџету као и услове за одрживи локално-економски развој.