1

НОВИ АУСТРИЈСКИ АМБАСАДОР ПОСЕТИО НИШ

Градоначелник Ниша Дарко Булатовић примио је новог Амбасадора Републике Аустрије у Србији, Његову Екселенцију амбасадора  Николауса Лутеротија.

Градоначелник је амбасадору Лутеротију представио пројекте које град НИш спроводи, истакавши да је након финансијске консолидације град започео велики инвестициони циклус, као и да се много улаже у уређење. Он је високог госта упознао са привредним и научним капацитетима, културно-историјским и туристичким потенцијалима нашег града, а посебно са резултатима досадашње сарадње са бројним аустријским компанијама које послују на овом подручју.

У разговору је истакнуто да је Аустрија један од највећих и најважнијих спољнотрговинских партнера Србије, па самим тим и Ниша, уз оцену да ће се ниво пословних, научних и културних веза посебно подићи од новембра, када У том светлу, градоначелник Булатовић је позвао и остале аустријске привреднике да крену стопама компаније Цумтобел, и инвестирају у Ниш, уз напомену да ће у томе имати максималну подршку и сарадњу свих градских структура.

се успоставља и нова авио линија од Ниша до Беча.

Његова екселенција амбасадор Лутероти истакао је велико задовољство приликом да посети Ниш, и нагласио да је ово први град ван Београда који је посетио од како је, пре четири месеца, ступио на  дужност.

Он је истакао да је упознат са радом и плановима аустријских фирми на овом подручју и захвалио Градоначелнику на успешној досадашњој сарадњи и помоћи на коју су привредници из Аустрије увек могли да рачунају.

Амбасадор је нагласио и важност коју аустријска дипломатија даје процесу придруживања Србије Европској унији, а посебно сада, док председава Министарским Саветом ЕУ, и поручио да је став Владе Аустрије и Канцелара Себастијана Курца да Србија и читав Западни Балкан треба да буду део Уније и да на путу ка остварењу тог циља могу да рачунају на подршку и помоћ Беча Иначе, сусрету Градоначелника Булатовића и Амбасадора Лутеротији присуствовао је и Горан Јовановић, власник српско-аустријског предузећа Тагор, од недавно у својству почасног конзула Републике Аустрије у Нишу.




Јавни позив за такмичење – Фестивал младих Ниша

Канцеларија за младе Града Ниша и Канцеларија за младе ГО Нишка Бања расписале су

Јавни позив за такмичење – Фестивал младих Ниша

за све заинтересоване професионалце, аматере, групе или појединце, организације или институције које се баве уметничким стваралаштвом. Више о позиву и пријави можете наћи на следећем линку:

 http://www.gu.ni.rs/javni-pozivi/




” ПРОНАТАЛИТЕТНИ РАЗВОЈ ГРАДА НИША КРОЗ СОЦИЈАЛНИ ПРОГРАМ ОСНАЖИВАЊА ПОРОДИЦЕ”

 

Градоначелник Ниша Дарко Булатовић уручио је данас у Градској кући решења о грантовима за пет породица које су испуниле неопходне услове у оквиру пројекта ” ПРОНАТАЛИТЕТНИ РАЗВОЈ ГРАДА НИША КРОЗ СОЦИЈАЛНИ ПРОГРАМ ОСНАЖИВАЊА ПОРОДИЦЕ”.

На основу увида у приложену докуметацију, теренским обиласком и разговорима са породицама, координациони тим који је ангажован на пројекту проценио је да следеће породице испуњавају услове и да су решењем одобрени грантови.

  1. Драган Денић, петочлана породица са адресом Горње Међурово.
  2. Петар Денић, шесточлана породица из Горњег Међурова.
  3. Илијески Душан, петочлана породица, из Горњег Међурова.
  4. Лукић Немања, трочлана породица из Горњег Матејевца.

Грантови обухватају новчану помоћ у износу од 120 хиљада динара , а која је намењена за улагање у различите облике пољопривредне производње или куповину земљишта.Циљ овог пројекта је да се млади брачни парови кроз подстицајна средства определе за живот на селу и да се одобреним гранотовима помаже оснажвање породица која се одлуће на живот у сеоској средини.




ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПОСЕТИО НИШ

Уочи празника Светог архангела Гаврила, Његова Светост, Патријарх Српски, Г.Г. Иринеј, посетио је  Ниш, град у коме је као Епископ столовао од 1975. до избора за Патријарха СПЦ, и присустваовао празничном бденију у храму Сабора Светих Архангела у Нишу.

Његову Светост су у порти Саборног храма у Нишу претходно свечано дочекали Епископ нишки Г.Г. Арсеније испред многобројног монаштва и свештенства нишке Епархије, као и верног народа који се у заиста великом броју окупио да дочека свог некадашњег вољеног Епископа.
Храм Сабора Светих Архангела, у Нишу познатији као мали Саборни храм, синоћ је први пут, након скоро две године, отворен за верни народ, и то на најлепши могући начин – празничним бденијем које је служио Његово Преосвештенство Г.Г. Арсеније у присуству Његове Светости Патријарха српског. Овај храм  наредне године обележава 200 година од изградње, и у сусрет великом јубилеју, обављена је опсежна рестаурација, како би храм био обновљен.
На бденију су, поред Његове Светости, присуствовали и Градоначелник Ниша  Дарко Булатовић, Командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић, Командант одреда Жандармерије Ниш Ненад Шћепановић, председници градских општина, јавног и културног живота града Ниша…

Његову Светост је на крају празничног бденија срдачно поздравио Владика нишки Арсеније уз добродошлицу и захвалност на „бразди коју је (Његова Светост) заорао на њиви Господњој пуних 36 година (јер је она) дубока и доноси стоструке плодове – град испуњен светињама и светиње испуњене народом Божјим“, као што је и овај храм у коме је Патријарх дочекан.




ПОЧЕЛО РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА ВОДОСНАБДЕВАЊА У СЕЧАНИЦИ

Градоначелник Ниша Дарко Булатовић обишао је  Сечаницу где је  почело потписивање појединачних уговора мештана и ЈКП Наисус о прикључењу на градски водоводни систем, чиме је отпочело и решавање дугогодишњих проблема са водоснабдевањем и нагомиланим дуговањима према овом јавно комуналном предузећу.

На иницијативу Савета грађана, и уз подршку Градоначелника, постигнут је договор да ЈКП Наисус преузме надлежност над сеоским водоводом и бригу о његовом одржавању, постави водомере у свим домаћинствима која потпишу Уговор и тиме их уведе у градски систем водоснабдевања.

На тај начин, како је истакао Градоначелник Булатовић, омогућиће се реконструкција водовода и квалитетно одржавање мреже, смањиће се губици у систему, а мештани овог села са око 300 домаћинстава, добиће уредно снабдевање водом. Са друге стране решава се и проблем са неовлаштеним прикључивањем на водоводну мржу и милионска дуговања настала у периоду док је читаво село имало само један водомер, а велики део мештана није плаћао утрошену воду.

Када сва домаћинства склопе уговоре са Наисусом, плаћаће реални утрошак воде, уз обавезу да стара дуговања измире солидарно, и то тако што ће дуг од 19 000 динара по домаћинству, исплатити у 36 месечних рата од по 500 динара, без додатних камата и трошкова.

Остатак дуга Град преузима на себе, и то тако што ће инвестирати у реконструкцију водоводне мреже у селу, каже градоначелник Булатовић уз напомену да је сличан договор већ постигнут  са мештанима Матејевца, и да ће се и у другим селима која имају сеоске или мешовите водоводе са бројним проблемима и великим дуговањима, применити исти принцип, и омогућити приступање и тих села градском систему за водоснабдевање.




ЛОЗНИ КАЛЕМ ПРЕТВОРЕН У ЈЕДНО ОД НАЈВЕЋИХ ГРАДИЛИШТА У СРБИЈИ

 

Градочелник Ниша Дарко Булатовић обишао је, са сарадницима, завршне радове на изградњи саобраћајница у радној зони Лозни калем у Нишкој бањи, и посетио градилиште фабрике Ими, чија се изградња, такође, приводи крају.

Град Ниш је до сада у комунално опремање ове радне зоне, у изградњу водоводне и канализационе мреже, гасовода, изградњу и асфалтирање скоро 3 километра саобраћајница, инвестирао око 250 милиона динара.

Тиме су, према речима Градоначелника, испуњене све обавезе Града према инвеститору, а уједно је створен простор од скоро 30 хектара, коме је вишеструко увећана вредност, и који, због своје опремљености, представља  привлачан простор за нове инвеститоре, а пре свега оне који желе да се баве туризмом и пратећим  делатностима.

У овом тренутку, на уређењу саобраћајница, тротоара, комуналне инфраструктуре, као и на изградњи саме фабрике, ради више од 250 људи. Тај број радника, каже Градоначелник Булатовића, чини га једним од највећих градилишта у читавој земљи и пројектом од огромног значаја за Град Ниш.

Фабрика ИММИ ускоро почиње са радом, и у њој ће, по плановима инвеститора, бити отворено 1250 нових радних места и то не само производних, већ ће, према плановима, овде радити и више од 500 инжењера.

Само од пореза на зараде запослених у овој фабрици, процењује се да ће Град имати приходе од око 100 милиона динара годишње. То показује да су  улагања у уређење радне зоне оправдана и да ће се сва уложена средства врло брзо вратити у Буџет Града, рекао је Градоначелник Ниша.




Додела субвенција пољопривредним произвођачима

   Градоначелник Ниша Дарко Булатовић уручио је данас у Градској кући представницима пољопривредних грана Уговоре о субвенцијама Града Ниша. Секретаријат за пољопривреду наставља са вишегодишњом праксом стимулисања пољопривредних произвођача са територије Града Ниша кроз субвенционисање развоја свих грана пољопривреде.

   Субвенције за 2018. годину су повећане за 10% у односу на 2017. годину и износе 60% вредности инвестиције, а максимално до 600.000,00 динара по газдинству за једну меру. Средства која су опредељена за субвенције су са прошлогодишњих 12 повећане на 25,5 милиона динара. Право на субвенцију су имала сва регистрована пољопривредна газдинства са територије града под условом да се и пољопривредом баве на територији Града Ниша и да испуњавају додатне критеријуме, који су прилагођени свакој грани пољопривреде.

„Како бисмо утицали на то да на селу остане што више младих, уведена је и нова мера „Подршка младима у руралним подручјима“ са субвенцијом од 75% и максималним износом по кориснику 500.000,00 динара где се помажу почетне активности у пољопривреду. За ову меру Конкурс је још увек отворен те позивамо све пољопривреднике млађе од 40 година да се јаве са својим Пројектима“,рекао је градоначелник Булатовић.

Уговор је потписало преко 160 пољопривредних произвођача, а колико су важне ове субвенције може нам посведочити и податак да је већ 20 дана након расписивања Конкурса број пољопривредника који је конкурисао дуплиран у односу на кориснике из 2017. године.

Још увек су у току подстицаји за вештачко осемењавање, осигурање, руралну инфраструктуру, сертификацију, прераду и младе.

„Посебно је значајно што су  произвођачи у дупло већем броју у односу на претходне године осигурали своје засаде и објекте што говори само о повећању свести да не постоји сигурна заштита од непогода без обзира колико Град Ниш улагао у уређење речних корита, противградне ракете, стрелце, поплавне системе и позивам све произвођаче да активно остварују подстицаје од Града и у наредном периоду“ закључио је градоначелник




Град Ниш је расписао Јавни конкурс за финансирање и суфинансирање пројеката за младе

Град Ниш сваке године, путем Јавног конкурса за финансирање и суфинансирање пројеката за младе, пружа подршку младима у свим областима које су значајне за унапређење друштвеног положаја младих, финансирањем пројеката удружења младих и удружења за младе.

Јавни конкурс за финансирање и суфинансирање пројеката за младе у 2018. години расписан је 16. јула 2018. године за пројекте из тематских области у складу са циљевима наведеним у Стратегији за бригу о младима Града Ниша 2015 – 2020 и Локалном акционом плану за младе Града Ниша 2015 – 2020.

Документацију потребну за аплицирање по Јавном конкурсу можете наћи на сајту Града Ниша, у делу Јавна обавештења, затим Конкурси (www.gu.ni.rs/konkursi/).

Овим путем Комисија за избор пројеката за младе, Секретаријат за омладину и спорт и Канцеларија за младе Града Ниша позивају сва заинтересована удружења младих и удружења за младе да узму учешће у конкурсу како би кроз реализацију својих пројектних идеја допринели унапређењу положаја младих и остваривању циљева омладинске политике у граду Нишу.

Пријаве на Kонкурс доставити поштом или лично на адресу: Секретаријат за омладину и спорт – Одсек за омладину, ул. Вожда Карађорђа, бр. 16, II спрат, Ниш.

Крајњи рок за подношење пријава на Јавни конкурс је понедељак, 30. јул 2018. године до 15h.




Конституисана радна група за реализацију пројекта Лаки километар

Данас је одржана конститутивна седница Радне групе за припрему, спровођење и мониторинг Пројекта Један лаки километар.

Основни задатак Радне групе је да, на основу мапирања и постојеће базе података, изради Акциони план и стратешки сагледа дефинисане приоритете које ће добити од представника релевантних институција, као и самих крајњих корисника, односно особама са инвалидитетом.
Циљ Пројекта је стварање услова да Ниш буде град без баријера, пре свега у ширем центру града, односно пречнику од једног километра, где ће свим особама са инвалидитетом бити омогућено неометано кретање и приступ јавним градским институцијама и службама.




ГРАД НИШ ДЕО ПИЛОТ ПРОЈЕКТА ЗА ЈЕФТИНИЈИ ТРАНСФЕР НОВЦА ИЗ ИНОСТРАНСТВА КА ГРАЂАНИМА

Градоначелник Ниша Дарко Булатовић и в.д. високог представника Програма УН за развој Стелиана Недера потписали су Меморандум о разумевању између Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и  Града Ниша, о спровођењу пилот пројекта „Дознаке из дијаспоре засноване на  блокчеин технологији за Град Ниш“ који се спроводи уз подршку Владе и институција Републике Србије, пре свега Народне Банке Србије.

Град Ниш је на овај начин постао први град у  Србији који је укључен у систем Блокчејн који УНДП реализује у више земаља света, што је, према речима Градоначелника Булатовића, доказ да је Ниш на добром путу ка остварењу једног од најважнијих циљњва, а то је да постане Град напредних технологија.

Циљ пројекта је, пре свега, повезивање српске дијаспоре и њихових породица у матици, а УНДП га је осмислила како би тестирала на који начин ова врста напредне технологије може бити од користи за грађане као и за владу, и локалне самоуправе.

Пилот пројекат фокусиран је на трансфер новца уз употребу блокчејн (Blockchain) технологије, од физичких лица у иностранству ка физичким лицима у Србији, тј. у Нишу, при чему ће ове услуге бити јефтиније, транспарентније и прилагођене потребама грађана

Град Ниш је изабран због својих блиских и јаких веза са дијаспором, као и отворености Градске управе за примену нових технологија. Од самог почетка, канцеларија УНДП у Србији и градска управа успоставиле  су  блиску сарадњу а формиран је и посебан тим, заједно са Канцеларијом за локални економски развој, ради пружања подршке спровођењу заједничког пројекта.

Пилот пројекат УНДП-а подразумева учешће до 200 прималаца и пошиљалаца дознака који су одабрани путем јавног позива за добровољно учешће у овој иницијативи. Примаоци ће добити дигиталне ваучере у виду идентификационих картица и моћи ће да користе добијена средства за плаћање комуналних услуга и куповину намирница у три транспарентно одабрана локална малопродајна објекта за прехрамбене производе у Нишу. Процењује се да ће предвиђена вредност свих трансакција учесника износити $20,000.

Сви подаци прикупљени у сврху тестирања користиће се уз сагласност учесника, као и сагласност локалних власти Града Ниша, узимајући у обзир Закон о заштити података о личности. 

Очекује се да ће употреба блокчејн платформе отвореног кода, коју је про-боно обезбедила компанија AID:Tech Ltd, донети низ погодности за велики број корисника, и то:

 Биће обезбеђено праћење и транспарентност прилива дознака из дијаспоре у Србију

 Дознаке из дијаспоре биће усмерене ка друштвено одговорној куповини

 За пошиљаоце дознака биће омогућен лакши и јефтинији трансфер новца, без ангажовања посредника. Циљ је да трошкови трансакција буду мањи од 3 одсто у просеку, у поређењу са постојећим, много већом ценом која се плаћа када се трансфер врши преко традиционалног банкарског сектора и/или посредством компанија за пружање финансијских услуга

 Биће осигурана приватност појединаца, будући да се подаци о личности неће објављивати, у складу са Законом о заштити података о личности Републике Србије, као и Општом уредбом о заштити података о личности (ГДПР). Идентификација појединаца у оквиру блокчејн технологије вршиће се кроз јединствене дигиталне идентификаторе.

Укупна вредност целог пројекта биће до 85.000 долара а вредност појединачних трансфера би требало да буде до 100 евра тј. 100 долара, у зависности од земље одакле се средства шаљу.

Након тестирања и консултација са Владом Републике Србије, у плану је и примена на ширем нивоу везана за привреду тј. мала и средња предузећа и подршку локалној економској заједници.

Пројекат треба да послужи као пример како овакав систем треба да изгледа и функционише у будућности у много широј примени. Овом пројекту се, иначе, посвећује глобална пажња а његови резултати се очекују ради примене и у другим земљама. УНДП ће новим знањем, стеченим кроз ову иновативну иницијативу, истражити додатне просторе и механизме који могу убрзати постизање циљева одрживог развоја.

Када се говори о дознакама,  мисли се на финансијска средства које дијаспора уплаћује да би обезбедила добробит својих породица у домовини. Овај приход такође у великој мери доприноси економском развоју држава са великом дијаспором, као што је Србија, где скоро 800.000 људи прима новац из иностранства. Процењена вредност дознака које се сваке године пошаљу преко званичних и незваничних канала, износи око 4,5 милијарди евра. На годишњем нивоу, дознаке чине близу 9 одсто БДП-а, у поређењу са, на пример, страним директним инвестицијама, које су 2016. године износиле 5,4 одсто годишњег БДП-а.