1

ЛОЗНИ КАЛЕМ ПРЕТВОРЕН У ЈЕДНО ОД НАЈВЕЋИХ ГРАДИЛИШТА У СРБИЈИ

 

Градочелник Ниша Дарко Булатовић обишао је, са сарадницима, завршне радове на изградњи саобраћајница у радној зони Лозни калем у Нишкој бањи, и посетио градилиште фабрике Ими, чија се изградња, такође, приводи крају.

Град Ниш је до сада у комунално опремање ове радне зоне, у изградњу водоводне и канализационе мреже, гасовода, изградњу и асфалтирање скоро 3 километра саобраћајница, инвестирао око 250 милиона динара.

Тиме су, према речима Градоначелника, испуњене све обавезе Града према инвеститору, а уједно је створен простор од скоро 30 хектара, коме је вишеструко увећана вредност, и који, због своје опремљености, представља  привлачан простор за нове инвеститоре, а пре свега оне који желе да се баве туризмом и пратећим  делатностима.

У овом тренутку, на уређењу саобраћајница, тротоара, комуналне инфраструктуре, као и на изградњи саме фабрике, ради више од 250 људи. Тај број радника, каже Градоначелник Булатовића, чини га једним од највећих градилишта у читавој земљи и пројектом од огромног значаја за Град Ниш.

Фабрика ИММИ ускоро почиње са радом, и у њој ће, по плановима инвеститора, бити отворено 1250 нових радних места и то не само производних, већ ће, према плановима, овде радити и више од 500 инжењера.

Само од пореза на зараде запослених у овој фабрици, процењује се да ће Град имати приходе од око 100 милиона динара годишње. То показује да су  улагања у уређење радне зоне оправдана и да ће се сва уложена средства врло брзо вратити у Буџет Града, рекао је Градоначелник Ниша.




Додела субвенција пољопривредним произвођачима

   Градоначелник Ниша Дарко Булатовић уручио је данас у Градској кући представницима пољопривредних грана Уговоре о субвенцијама Града Ниша. Секретаријат за пољопривреду наставља са вишегодишњом праксом стимулисања пољопривредних произвођача са територије Града Ниша кроз субвенционисање развоја свих грана пољопривреде.

   Субвенције за 2018. годину су повећане за 10% у односу на 2017. годину и износе 60% вредности инвестиције, а максимално до 600.000,00 динара по газдинству за једну меру. Средства која су опредељена за субвенције су са прошлогодишњих 12 повећане на 25,5 милиона динара. Право на субвенцију су имала сва регистрована пољопривредна газдинства са територије града под условом да се и пољопривредом баве на територији Града Ниша и да испуњавају додатне критеријуме, који су прилагођени свакој грани пољопривреде.

„Како бисмо утицали на то да на селу остане што више младих, уведена је и нова мера „Подршка младима у руралним подручјима“ са субвенцијом од 75% и максималним износом по кориснику 500.000,00 динара где се помажу почетне активности у пољопривреду. За ову меру Конкурс је још увек отворен те позивамо све пољопривреднике млађе од 40 година да се јаве са својим Пројектима“,рекао је градоначелник Булатовић.

Уговор је потписало преко 160 пољопривредних произвођача, а колико су важне ове субвенције може нам посведочити и податак да је већ 20 дана након расписивања Конкурса број пољопривредника који је конкурисао дуплиран у односу на кориснике из 2017. године.

Још увек су у току подстицаји за вештачко осемењавање, осигурање, руралну инфраструктуру, сертификацију, прераду и младе.

„Посебно је значајно што су  произвођачи у дупло већем броју у односу на претходне године осигурали своје засаде и објекте што говори само о повећању свести да не постоји сигурна заштита од непогода без обзира колико Град Ниш улагао у уређење речних корита, противградне ракете, стрелце, поплавне системе и позивам све произвођаче да активно остварују подстицаје од Града и у наредном периоду“ закључио је градоначелник