1

СОЦИО-ЕКОНОМСКИ САВЕТ У НИШУ ПОТРЕБАН ЗА РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМА

Заменик градоначелника Милош Банђур са сарадницима разговарао је данас са представницима УГ синдиката Независност на челу са председником Зораном Стојиљковићем о формирању социо-економског савета у Нишу, као и о даљој сарадњи представника овог синдиката са градским руководством и Градском управом. „Социо-економски савет у Нишу први пут формиран је 2005. године, али је убрзо угашен. Формиран је и 2013. али ефекти његовог рада и постојања нису били на очекиваном нивоу. Сада је добра прилика да се ово тело формира како би помогло у каналисању проблема који евентуално буду настали у односима послодавца-Градске управе и запослених“, рекао је овом приликом заменик градоначелника Банђур. „Залажемо се за развијање дијалога, за културу дијалога, за решавање свих проблема разговором и договором. У одређеном временском року предузећемо све радње како би дошло до формирања овог тела које је трипартитно. По шест представника имају послодавци, управа града и синдикати. Савет може да да препоруке за превазилажење евентуалних проблема који могу да настану. Задовољни смо конструктивношћу представника овог синдиката у градским институцијама и ЈКП. Захвални смо им за указивање на одређене проблеме, готово смо потпуно сагласни са оценом стања у тим институцијама и предузећима и предлозима за превазилажење тих проблема“, закључио је Банђур..




НОСИОЦИ ДУАЛНОГ ОБРАЗОВАЊА

Удружење самосталних занатлија и предузетника Ниша, треба да има кључну улогу у реализацији пројекта дуалног образовања и буде значајан фактор у привредном развоју Ниша, закључено је на пријему у Кабинету председника Скупштине града Радета Рајковића за представнике овог удружења.

Кроз активну улогу чланова удружења у развоју дуалног образовања, појаснио је председник Рајковић, значајно ће бити унапређене вештине и знања средњошколаца. Практичним радом у занатским радионицама и малим предузећима, ови млади људи ће стећи неопходну праксу, како би могли да самостално покрену сопствени посао или буду конкурентнији на тржишту рада.

Овом приликом било је речи и о проблемима са којима се суочавају неки од чланова удружења. То се, пре свега, односи на тренутно актуелан проблем увођења реда у постављању  башти испред угоститељских објеката. Угоститељи при том не траже изузимање из градских одлука али, како је речено,  очекују да се оне доносе у консултацији са њима. Као решење за овај и сличне проблеме, предложено је да се оформи радна група представника надлежних градских институција и овог удружења, а да договорене одлуке  имају разумне рокове почетка примене и да важе за све подједнако.

Иначе, представници удружења занатлија и предузетника, информисали су председника Рајковића о неким од својих идеја, попут пројекта формирања Центра старих заната у Тврђави. Овај центар би окупио већи број занатлија, радио као пословна задруга уз потенцирање старих заната и имао велики туристички значај.