1

Саопштење

Саопштење
 
                Услед пожара насталог 07.09.2016. године у 23,35 часова у згради која се налази у улици Расадник број 10 улаз 1 и 2 у Нишу, Грађевинска инспекција Управе за имовину и инспекцијске послове изашла је на лице места и на основу утврђеног чињеничног стања донеће решење о забрани коришћења зграде, с обзиром да објекат није безбедан.
 
                Градоначелник Града Ниша Дарко Булатовић са сарадницима, Штаб за ванредне ситуације и председник Градске општине Палилула Александар Ждрале, предузели су мере у сарадњи са свим надлежним службама и институцијама, како би се грађанима који живе у наведеној згради пружила неопходна помоћ.
 
Град ће у наредних 10 дана обезбедити привремени смештај свим угроженим породицама у становима чији је власник Град.
 
Управо из тог разлога, Управа за имовину и инспекцијске послове је позвала угрожене станаре да поднесу  у канцеларији број 17 у улици Николе Пашића број 24, захтев за решавање привременог смештаја.
 
Станари зграде оштећене од пожара, нису изразили спремност да прихвате  привремени смештај у објекту Дечијег одмаралишта Дивљана, који је од стране Града био одмах стављен на располагање. 
 
                Центар за социјални рад ће у зависности од степена социјалне угрожености породица обезбедити једнократну новчану помоћ.
 
                Оброци су обезбеђени од стране Градске организације Црвеног крста.
 
                Градоначелник ће са свим релевантним службама активно наставити да прати реализацију договорене помоћи.

 




Пријем за учеснике Ликовне колоније Сићево 2016

Давне 1905. године опчињена лепотом Сићевачке клисуре, велика српска сликарка Надежда Петровић управо на овом месту окупила је своје словеначке и хрватске колеге, са којима је студирала у Минхену.
Те године формирана је Прва југословенска уметничка колонија.У том првом сазиву поред Надежде били су још Рихард Јакопич, Иван Грохар, Фердо Весел, Пашко Вучетић и Иван Мештровић.
Опчињени сићевачким крајоликом свако од њих је своје импресије и посвећеност природи пренео и транспоновао у пиктурални језик и скулптуру.
Ликовна колонија Сићево својим целокупним педесетдвогодишњим постојањем пратила и на неки начин подстицала развој савремене уметности код нас, настављаући традицију Надежде Петровић која је опстала више од пола века.
Традиционално учешће на овој манифестацији узимају уметници из земље И иностранства који имају прилку да стварају у прелепом природном окружењу.Овим поводом у Градској кући организован је пријем за учеснике ликовне колоније,а уметнике је примила градска већница реосрно задужена за културу Јелена Митровски.
У раду овогодишње Сићевачке ликовне колоније учествује пет сликара из иностранства-Литваније, Француске, Мексика, Јапана и Румуније, као и седам уметника из наше земље-из Београда, Алексинца и Врања.
Из Литваније је ту Лена Квичева, из Француске Сабрина Сабег, из Мексика Херардо Варгас, из Јапана Харухико Јошинага, а из Румуније Костин Братеану. Учесници колоније из наше земље су Милан Пантелић, Горан Јовић, Радован Трнавац, Никола Жигон и Мирослав Лазовић из Београда, Љиља Стризе из Врања и Јелена Станојевић из Алексинца.

 




Конститутивна седница Савета за рад са особама са инвалидитетом

У Градској кући одржана је конститувна седница Савета за рад са особама са инвалидитетом.

Особе са инвалидитетом у Србији су свакодневно дискриминисане и немају могућност да остваре сва своја права која им по закону припадају. Државне и образовне институције, градски превоз, установе културе, као и највећи део осталих објеката су у великој мери неприступачни особама са физичким инвалдитетом, што битно смањује процес инклузије особа са инвалидитетом у друштво.
Градоначелник Ниша Дарко Булатовић рекао је присутнима да је „заједнички задатак  да спроводимо  активности у сарадњи са Градским већем у циљу побољшања и унапређења  положаја особа са инвалидитетом у граду на свим нивоима.Такође Градске општине биће активно укључене у све активности које могу да помогну на практичан начин реализацији  циљева особа са инвалидитетом кроз усвајање техничких стандарда и планско уклањање архитектонских баријера.Сарадња са другим градовима  из размена искуства из области социјалне заштите такође је један од начина да се подигне ниво заштите особа са инвалидитетом“ рекао је градоначелник.
Циљ овог тела је да пре свега иницирање и решавање проблема особа са инвалидитетом на свим нивоима и зато је формирање  и рад овог савета од посебне важности, јер се ради о кључном иницијативном телу које трeба да повеже институције градоначелника, Скупштине Града, Градског већа и надлежних управа.