Obeležavanje Dana mladih u Nišu
Povodom reagovanja u medijima u vezi sa navodno nedovoljnom finansijskom podrškom Vaterpolo klubu „Nais“, Grad Niš izdaje sledeće:
SAOPŠTENJE ZA MEDIJE
Za Vaterpolo klub „Nais“ Grad Niš je u 2016. godini opredelio 6.819.000,00 dinara (1.019.000,00 od Komisije za sport na Konkursu i 5.800.000,00 na ime stimulativnih sredstava od Gradonačelnika, što čini ukupnu sumu od 6.819.000,00 dinara).
Ako napravimo komparaciju sa prethodne dve godine, Vaterpolo klub „Nais“ je u toku 2014. godine dobio 6.699.000,00 dinara, a u 2015. godini 5.453.000,00 dinara. Očito je da je za klub u 2016. godini izdvojena najveća suma, imajući u vidu sve tri poslednje godine. Od ukupno opredeljene sume za 2016. godinu, a to je 6.819.000,00 dinara, Grad je do sada isplatio 3.708.000,00 dinara, znači više od polovine ukupne sume, što je za većinu drugih klubova nedostižan san.
Gledajući strukturu budžetskih sredstava, očito je da ogroman deo potiče od stimulativnih sredstava, a samo neznatni deo od Komisije za sport, što ukazuje da je Grad itekako uvažio interese kluba.
Očekujemo od svih relevantnih društveno odgovornih subjekata u oblasti sporta da pokažu elementarno razumevanje da Grad ima mnogo neizmirenih obaveza prema drugih sportskim klubovima i da nije cilj da se podrži samo jedan sportski klub, već da se pruži potrebna pomoć i drugim sportskim udruženjima kroz koje naši mladi sugrađani stiču zdrave ambicije, takmičarski duh i promovišu najzdravije vrednosti koje proističu iz zahtevnog rada u raznovrsnim sportskim disciplinama.
Grad će podržati sportske klubove u finansijskom i svakom drugom smislu, u okviru mogućeg, odnosno u razmerama koje dozvoljava obim sredstava u budžetu.
Politika davanja obećanja bez pokrića neće biti politika ovog gradskog rukovodstva, bez obzira na pokušaj vršenja pritiska na Grad, na krajnje nekorektan način.
Dakle, podržavamo sport i mlade sportiste, a ne pojedinačne klubove sa ambicijom da budu u povlašćenom položaju u odnosu na druge.
Prezentacijom dosadašnjih rezultata i uslovima u kojima funkcioniše u Sigurnoj kući u Nišu obeleženo pet godina postojanja ove ustanove za zaštitu žrtava porodičnog nasilja.
Svečanosti je prisustvovao i gradonačelnik Niša Darko Bulatović,koji je imapo priliku da se na licu mesta uveri u angažovanje zaposlenih u Sigurnoj kući,koja je tokom pet godina od obične loše uređene zgrade prerasla u dobro organizovanu ustanovu.
Od početka ove godine do danas, pomoć i smeštaj u niškoj Sigurnoj kući zatražile su 43 žene, što je više nego tokom cele prethodne godine. 10% od ukupnog broja žena koje su prošle kroz ovu ustanovu je starije od 60 godina koje trpe nasilje od svoje dece.
Zbog toga će Sigurna kuća u Nišu u saradnji sa nadležnim institucijama pokrenuti edukativne tribine za osnaživanje žena i starih da prijavljuju nasilnike.
Alkoholizam, patološka ljubomora i loša komunikacija neki su od uzroka koji dovode do nasilja u partnerskim odnosima, pokazali su poslednji rezultati istraživanja koje je sprovela Sigurna kuća u Nišu
Žene koje su preživele porodično nasilje ostaju u Sigurnoj kući najviše četiri meseca, a u tom periodu stručni službenici im pružaju pomoć da se osamostale, kako se ne bi vraćale nasilnicima.
Važna poruka za sve koji trpe porodično nasilje jeste da ga prvo prepoznaju i da se ne plaše odluke da ga prijave, odnosno da se odupru.
Potrebno je još raditi na edukaciji mladih, jer su oni ti koji će sutra sklapati brakove i čuvati svoju decu koja mogu da utiču na menjanje pogrešnih stavova o porodičnom nasilju.
Beograd, 23. avgust, 2016. godine
Kako bi doprinela razvoju i unapređenju kvaliteta života lokalne zajednice u kojoj posluje, kompanija NIS će ove godine u okviru korporativnog programa „Zajednici zajedno“ podržati ukupno 106 projekata u gradovima i opštinama širom Srbije.
NIS, uprkos teškoj situaciji na svetskom naftnom tržištu, nije smanjio ulaganja u lokalnu zajednicu i za projekte je izdvojio isti iznos kao i prethodne godine – ukupno 110,5 miliona dinara za realizaciju projekata na teritoriji gradova i opština u kojima kompanija ostvaruje svoju delatnost. To su Beograd, Novi Sad, Niš, Čačak, Pančevo, Zrenjanin, Kikinda, Novi Bečej, Žitište, Kanjiža i Srbobran. Na ovaj način kompanija potvrđuje društvenu odgovornost kao svoje strateško opredeljenje, a projekte će realizovati institucije, udruženja građana, sportska i strukovna udruženja koja su izabrana na javnom konkursu NIS-a.
Ove godine je na javni konkurs pristigao 971 projekat, a odluku o tome koji će od njih biti podržani donela je komisija sastavljena od predstavnika NIS-a, predstavnika lokalnih samouprava, kao i uglednih ličnosti iz tih zajednica, kao nezavisnih članova. Prilikom odabira projekata, žiri je vodio računa o ravnopravnoj podršci projektima iz pet oblasti važnih za dugoročni i održivi razvoj, kao i za podizanje kvaliteta života u lokalnoj zajednici: sport, kultura, nauka, zaštita životne sredine i pomoć socijalno ugroženim grupama.
Rezultati konkursa mogu se videti na veb stranici http://zajednicizajedno.nis.eu , kao i na sajtovima lokalnih zajednica, a rok za realizaciju projekata je 31. mart 2017. godine.
Dodatna informacija:
Program “Zajednici zajedno” osmišljen je sa ciljem unapređenja kvaliteta života i razvoja lokalnih zajednica u kojima NIS posluje. Svesna da uspeh nije potpun dok se ne podeli sa okruženjem, kompanija već osmu godinu zaredom uspešno realizuje i podržava društveno odgovorne projekte, a do sada je kroz ovaj program uloženo gotovo 800 miliona dinara i podržano više od 760 projekata.
U naselju Milka Protić u prisustvu gradonačelnika Niša Darka Bulatovića i predstavnika opštine Palilula i niškog Doma zdravlja, otvorena je renovirana zdravstvena ambulanta u čiju je rekonstrukciju uloženo milion i trista hiljada dinara.Ova ambulanta je zatvorena pre nekoliko meseci zbog prokišnjavanja zgrade,ali je angažovanjem gradonačelnika i menadžmenta Doma zdravlja ona sada osposobljena za nesmetan prijem pacijenata sa svim nephodnim medicinskim sredstvima za ovakav tip ustanove.
Ambulanta će raditi utorkom i četvrtkom od 7 do 14 i 30 i trenutno ima 250 kartona.
Namera menadžmenta Doma zdravlja je da se broj pacijenata uveća, jer u ovom delu grada gravitira svakako veći broj ljudi nego što to pokazuje broj kartona.Primera radi u Mramoru gde takođe funkcioniše slična ambulanta ima oko 1000 kartona što je četiri puta više u odnosu na ovu ispostavu Doma zdravlja.