Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o vodama, održana je u prostorijama Skupštine Grada Niša.
Donošenje novog zakona o vodama koji će potpuno biti usklađen sa propisima Evropske Unije u ovoj oblasti, planirano je za 2017. godinu.
Na skupu je naglašeno da se sa pojačanom pažnjom mora pristupiti normativnom uređenju vodoprivrede, kako bi se omogućilo funkcionisanje sva tri stuba na kojima ona počiva – korišćenje vode, zaštita vode i zaštita od štetnog dejstva vode.
„ Posle 40 godina razvoja ,počevši sa prvim konvencijama usvojenim sedamdesetih godina prošlog veka, međunarodno-pravni okvir za upravljanje vodama je veoma širok, jer se svi međunarodno-pravni dokumenti koji uređuju zaštitu životne sredine više-manje neposredno odnose i na upravljanje vodama. Načela međunarodno-pravnih dokumenata su usklađena sa načelima upravljanja vodama u Srbiji, čime je pravni sistem Srbije u značajnoj meri usklađen sa zakonodavstvom Evropske unije a novim izmenama I dopunama zakona verujem biće učinjen još jedan korak ka formalnoj modernizaciji našeg društva u ovom segmentu“, rekao je resorni večnik Jovan Stojković i dodao da radi se o veoma širokoj i stručno oblikovanoj temi i da se Iskreno nada da će se kroz iskusiju doći do određenih zaključaka koji će pomoći da se iskristališe jedan dobar nacrt zakona koji će biti od koristi I nacionalnim institucijam, ali i na nivou loklane samouprave.
Jedan od razloga za predlaganje ovih izmena i dopuna i proširenje pravnog osnova za donošenje podzakonskih propisa u delu Zakona o vodama, koji se odnosi na zaštitu voda od zagađivanja, kako bi se obezbedila pravna baza za prenošenje odredaba relevantnih direktiva koje u pravni sistem Republike Srbije mogu biti transponovane i podzakonskim propisima.
Nacrtom zakona o izmenama i dopunama Zakona o vodama se postižu sledeći ciljevi: usklađivanje domaćeg zakonodavstva u oblasti voda sa zakonodavstvom Evropske unije; stvaranje uslova za upravljanje vodama na način kojim se postiže dobar status voda, a čovekove potrebe za vodom zadovoljavaju uz poštovanje ograničenja koje postavlja očuvanje ravnoteže u prirodi, kroz donošenje planskih dokumenata, propisivanje prava i obaveza svih subjekata koji koriste i/ili zagađuju vodu, odnosno koriste vodno zemljište i vodne objekte, izdavanje vodnih akata i kontrola njihove primene; obezbeđenje transparentnosti postupaka za davanje u zakup vodnog zemljišta, kao dobra od opšteg interesa, za namene propisane Zakonom o vodama kao i otklanjanje nedostataka u primeni važećeg Zakona o vodama uočenih u toku primene tog zakona.
Predložene izmene i dopune takođe su i u skladu sa planom, iznetim na sastanaku Međuvladine konferencije o pristupanju Republike Srbije EU na ministarskom nivou, da Republika Srbija bude u potpunosti spremna da preuzme obaveze iz članstva u Evropskoj uniji do kraja 2018. godine, kao i sa post skrining dokumentom – status i planovi prenošenja i sprovođenja pravnih tekovina EU za poglavlje 27 životna sredina i klimatske promene.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o vodama sprovodi se u periodu od 11. do 30. septembra 2015. godine. Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o vodama je dostupan na internet stranici Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine
http://www.mpzzs.gov.rs