1

Редовни саобраћај са нишког аеродрома

150626-wizzair

Летом из Малмеа авионом мађарске компаније “Виз Ера”, после годину и по дана поново је отворен редовни авионски саобраћај са нишког аеродроме “Цар Константин Велики”. На нишки аеродром авион Виз Ера је слетео са путницима из Малмеа. После пола сата ка тој дестинацији отпутовали су житељи југоисточне Србије који одлазе код рођака или се у Шведску враћају са одмора.

Попуњеност капацитета у једном и другом смеру је између 80 и 90 одсто. До сада на нишком аеродрому највише је реализован карго, пословни и повремено путнички саобраћај. Зато се долазак ВИЗ ЕРА сматра новим почетком рада Нишког аеродрома.

Нишки аеродром ће зарађивати по три евра од сваког долазећег путника.

Ка овој дестинацији путници ће бити превозени три пута недељно. Од 29. јуна, такође са нишког аеродрома, стартује и редовна линија за Базел.




Уручен инкубатор одељењу неонатологије у Нишу

150626-inkubatori

Пекара Житопек уз подршку кабинета Градоначелника свечано је уручила инкубатор одељењу неонатологије Клиничког центра Ниш.

“Још једном велико хвала свим Нишлијама који су подржали нашу акцију и омогућили да удруженим снагама обезбедимо боље услове за негу и олакшамо прве дане нашим најмлађим суграђанима”, порука је са догађаја.

Иако емпатија према деци увек постоји, ова акција је подстакла људе да се укључе и брину о најмлађима. У овој години је 3.500 деце која се лече на клиници и 300 најмлађих пацијената којима је потребна нега због превременог рођења. Инкубатор им обезбеђује услове које имају у мајчиној утроби и могућност да наставе живот. Са овом донацијом, наше одељење има укупно 8 инкубатора, али на жалост због старости нису сви у функцији, па их користимо само да бисмо бебама обезбедили изоловану средину.

“Ја бих напоменуо да град овде није пуно урадио, ми смо само одговорили на пружену руку пекаре Житопек. Дали су нам понуду коју нисмо могли да одбијемо, да се одрекну дела свог профита и да на тај начин ураде нешто добро за овај град, да донирају инкубатор. Ако тај инкубатор спаси један живот годишње или месечно ми смо урадили пуно, пружили смо помоћ онима којима је то најпотребније, а то су наша деца” додао је градоначелнк Ниша, Зоран Перишић.

У акцији која је трајала од 1. децембра прошле године до краја марта ове године, прикупљено је 1.148.364 динара, од којих су купљени Драгер инкубатор и инфузиона пумпа.




Завршен други циклус бесплатног курса српског језика за дијаспору

150626-skype

Канцеларија за дијаспору у Градској кући одржала је презентацију резултата пројекта “Да те цео свет разуме” – други циклус бесплатног курса српског језика за дијаспору преко компјутерског програма “Скајп”. Пројекат су реализовали ОЦД Проактив, Филозофски факултет у Нишу и Канцеларија за сарадњу са дијаспором Града Ниша, уз подршку Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Републике Србије.

Oвом приликом студентима Филозофског факултета који су држали часове српског језика деци и омладини из дијаспоре, обратили су се начелница Службе за послове Градоначелника, Сања Милијић Милојковић, представник Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, Вукман Кривокућа, испред ОЦД ПРОАКТИВ Иван Топаловић; затим представници Филозофског факултета у Нишу: декан Проф. др Горан Максимовић, Доц. др Ирена Теофиловић Цветковић, проф. др Марина Јањић; и шеф Канцеларије за сарадњу са дијаспором Града Ниша, Бојана Пејчић.

Презентовани су резултати пројекта, евалуација учесника у пројекту која показује да су сви ученици из дијаспоре и њихови родитељи (у случајевима где се настава држала малолетној деци) задовољни оваквим видом наставе. Сви су дали највише оцене пројекту: 11,5% дало је оцену 4, а 88,5% оцену 5.

У пројекту је учествовало 24 студента са Департмана за српски језик Филозофсkог факултета у Нишу. Настава се одвијала два пута недељно у трајању од 45 минута, у току 3 месеца за 35 ученика из дијаспоре. Ученици који су учествовали у пројекту су из 10 различитих земаља: Грчка, САД, Енглеска, Норвешка, Венецуела, Италија, Данска, Аустрија, Немачка и Мађарска.

Најчешћи мотиви за пријављивање ученика из дијаспоре били су најпре учење матерњег језика и писање ћирилице, затим комуникација са породицом и пријатељима из Србије, усавршавање српског језика (граматика, правопис…), очување и неговање српског језика, модеран вид учења језика као што је овај преко скајпа и због евентуалног повратка и студирања у Србији.

Студентима су свечано уручени сертификати Филозофског факултета у Нишу о одслушаној едукацији о предавању српског језика као завичајног, затим препоруке Града Ниша и Приручник за предавање српског језика као завичајног.