1

Састанак Задружног савеза Србије и Града Ниша

150326-zadruzni-savez

Задруге имају потенцијал за оживљавање пољопривреде и села успостављањем непосредне везе између пољопривредног произвођача и тржишта. Задруге имају велики потенцијал за одрживи привредни и друштвени развој Града Ниша, брже запошљавање и стварање одрживих послова.

Задруге су нам данас потребне ради заустављања даљег пада пољопривредне производње, имајући у виду да смо предходних година заредом имали негативну стопу раста у пољопривреди, закључак је са данашњег састанка између представника Задружног савеза Србије и Града Ниша, којим је преседавао већник Јован Стојковић.

Председник Задружног савеза Србије Никола Михјаловић рекао је, да Град Ниш препознаје и зна који су предности задружног савеза и да је на територији Нишавског округа осамдесетих година било око 30 актвиних задруга, док данас има само 5 активних задруга, што је за потенцијал и капацитет Нишавског округа мали број.

Једини реални ресурс способан да у 4-годишњем периоду “заврти” точак одрживог економског развоја Ниша је село. Ма колико комунално и економски заостало поседује огромни потенцијал који минималним улагањем може произвести “домино” ефекат како у сеоској тако и у градској средини. Поступак придруживања ЕУ отвара Фондове за његово ублажавање који су окренути пре свега руралном и економском развоју. Реализацијом економског развоја Нишког села ће бити спремно да на квалитетан начин приступи фондовима ЕУ. Укупан развој села-рурални развој је немогућ без комплексног приступа тј. уважавања и свих других развојних потреба (комунални, социолошки развој и др. ). Системски приступ изградњи локалних развојних капацитета мора бити будуће опредељење града Ниша.




Размена ученика

150326-razmena

Правно-пословна школа наставља са пројектом размене ученика започетим још 2009. године, па је осамнаесторо ђака из немачког Форцхајма од понедељка у нашем граду. Немачки средњошколци су, осим историјских знаменитости, посетили и Градску кућу, где су им добродошлицу пожелели и челници града.

Да млади, независно од културних и просторних разлика, имају слична интересовања и размишљања, а да су разлике управо оно што их спаја, још једном су доказали нишки и немачки средњошколци. Осамнаесторо ђака из Форцхајма ове недеље део су нишких породица.

Пројекат размене ученика постоји већ 4 године. Створио је много немачко – српских пријатељстава и пружио младима прилику да упознају културе, градове и животе својих вршњака. Правно-пословна школа Ниш је једна од првих школа у Србији које су створиле оваква пријатељства и својим ђацима омогућиле оваква искуства.

Гостима су добродошлицу данас је пожелео у име Градоначелника, и у своје лично име ресорни већник за омладину Милан Пешић, где је и одговарао на питања знатижељних средњошколаца о животу младих у граду на Нишави.

Немачки средњошколци ће се у Нишу задржати до петка, а ученици Правно-пословне школе своје кофере паковаће следећег пролећа.




Сат за нашу планету

150326-wwf-sat-za-planetu

У протеклих осам година, Сат за нашу планету је из симболичног гашења светала у Сиднеју прерастао у највећу светску иницијативу која укључује стотине милиона људи у више од 7.000 градова из 163 земље.

Акција под називом “Сат за нашу планету” биће обележена у Нишу у суботу 28.03.2015. године са почетком у 20:00 часова у амфитеатру на нишавском кеју. Припремљен је пригодни програм, плесни и хорски наступи, нишки бендови и други, док је само гашење светала предвиђено за термин од 20:30 – 21:30 часова. Активности ће бити реализоване од стране Града Ниша, ОЦД Простор – ЦЕМ, бројних организација цивилног друштва, градских општина, јавних и приватних предузећа, као и бројних школа.

Сат за нашу планету је глобална кампања у коју се укључују појединци, организације, институције и компаније са циљем да пошаљу снажну поруку да је могуће нешто предузети по питању ублажавањапоследица климатских промена и да је могуће променити своје свакодневне навике за добробит планете исвих нас који на њој живимо.

Одлуке, активности и неактивности људске врсте током следеће деценије одредиће судбинуцелокупног живог света планете Земље. Широм света, биодиверзитети природна станишта нестају брже него икад. Главни разлог за то је људски фактор – нерационално коришћење природних ресурса брже него што се они могу обновити, као и загађивање и мењање природних станишта и мењање климе читаве планете.

Ово уништава екосистеме који снабдевају и нас и целокупан живи свет пијаћом водом, храном, чистим ваздухом, итд. Милиони људи, како у богатим тако и у сиромашним земљама, већ осећају последице – несигурност по питању безбедности хране и воде, чешћу појаву природних катастрофа и болести. Ако оваконаставимо, ствари могу постати много лошије. Наша планета је достигла критичну тачку. С тим у вези, позивамо вас да дате свој допринос гашењем светала и присуствујете акцији.