1

Градска слава

8_2465_2051_slavaСветом архијерејском литургијом почела је прослава градске славе у цркви Светог цара Константина и Свете царице Јелене. Литургију је предводио нишки владика Јован. У својој проповеди подсетио је Нишлије на неке врлине, које се, како он каже, временом заборављају.

 Многи нишки званичници присуствовали су литургији и литијама око храма. Нишлијама је славу честитао и градоначелник Ниша, проф. др Зоран Перишић, који је пожелео да се још много година слави, са жељом да стално напредујемо као град, али и појединачно као људи и да учинимо онолико колико можемо како би сви живели у миру и благостању.

 Поводом градске славе у Нишу ће од 3. до 6. јуна бити одржан и традиционални међународни симпозијум византолога “Ниш и Византија”. Такође у част градске славе у галерији у Тврђави отворена је изложба нишких уметника “Рефлексије Византије 2014”. Изложба је отворена до 8. јуна.

 Нишлије су ове године градску славу свети цар Константин и царица Јелена обележиле скромније него раније у истоименом храму у парку Светог Саве. Црквени поглавари и градски званичници том приликом позвали су Нишлије на племенитост и солидарност.




Ниш и Византија

8_2464_2050_nisivizantijaНаучни скуп по 13. пут окупља истакнуте истраживаче наше прошлости на Дан св. цара Константина и царице Јелене, са циљем да се европска научна јавност упозна о значају Ниша за свеколики хришћански свет. Скуп је благосоловио Владика Нишки др Јован, а градоначелник Ниша проф. др Зоран Перишић рекао је да су импозантне бројке везане за овај скуп”. До сада је преко 500 еминентних научника учествовало на овом самиту посвећеном Нишу и Византији, објављено је 12 зборника на преко 6000 страна, што говори о озбиљности и величини овог научног скупа” рекао је градоначелник.

 Циљ организатора научног скупа је да допринесе свеобухватнијем расветљавању ранохришћанске, византијске и поствизантијске прошлости Ниша, као и њен одјек на потоње духовно, културно и уметничко стваралаштво Ниша, Балкана и Европе. То подразумева интердисциплинарност и присуство историчара уметности, историчара, архитеката, археолога, класичних филолога, историчара књижевности, теолога, филозофа.

 Окупљање угледних научника, посебно оних са Балкана, и усмеравање њихових знања на просторе града Ниша, од непроцењивог је значаја у расветљавању многих непознаница из историјско-уметничке прошлости Ниша и области која му гравитира. Само на темељима знања о богатој хришћанској прошлости може се доћи до праве слике о граду Нишу.

 Задатак симпозијума је да скрене пажњу европске научне јавности на значај Ниша за свеколики хришћански свет. Ове године скуп је посвећен деветстотој годишњици од рођења великог српског жупана Стефана Немања, касније монаха Светог Симеона Мироточивог.